Čak i najboljim đacima nekada je teško da se bude rano i idu u školu. Zato je u Engleskoj otvorena škola u kojoj nastava počinju od 13:30 časova!

Foto: Pixabay
“Deca ne spavaju dovoljno tokom radne sedmice jer kasno idu u krevet i to se loše odražava na njihovo fizičko i duševno stanje”, kaže za “Dejli mejl” direktor privatne srednje škole Hempton kort haus (Hampton Court House), na jugoistoku Engleske, gde nastava počinje od 13:30h.
Direktor kaže da je jutarnji odmor dragocen jer su istraživanja pokazala su tinejdžeri “programirani” da ustaju kasnije.
Časovi u toj “školi za spavalice” traju do 19 časova, nastava počinje od septembra, kao u svim ostalim školama, a jedna godina košta oko 19.000 evra.
Inače, ovo nije prva škola u kojoj nastava ne počinje u ranim jutarnjim satima. U Hjudž Kristi koledžu u Kentu (Hugh Christie Technology College), na primer, nastava počinje od 11:30, a u Monkseaton gimnaziji od 10 časova.
Obe škole kažu da je kasniji početak nastave pozitivno uticao na koncentraciju učenika, kao i da su rezultati na testovima bolji.
Osim što mogu duže da spavaju, učenici manje vremena provode u prevozu do i od škole, zato što ne putuju u vreme najvećih saobraćajnih gužvi.
“Idem u ovu školu jer želim da se probudim u svom krevetu, a ne na času matematike“, kaže Gabrijel Purcel Dejvis, jedan od 30 učenika koji pohađa školu Hempton kort haus.
Inače, čelnici škole su rešili da vreme početka nastave pomere nakon istraživanja koje je sproveo Rasel Foster, koji je ustanovio da tinejdžeri imaju biološku predispoziciju da idu u krevet kasnije i da se bude kasnije.
“Kvalitetan san je u direktnoj vezi sa boljim mentalnim zdravljem”, kaže ovaj istraživač.
Naučni saradnik Pavle Keli, koji sa dr Fosterom zajedno radi na novom istraživanju spavanja, na Univerzitetu Oksford, kaže: “Ne možete trenirati vaš sistem da se budi kada se to od njega zahteva, jer je to biološka funkcija, baš kao i vaš rad srca, jetre i drugih organa koje ne možete sami da kontrolišete. Sve što uradite da promenite ritmički sistem vašeg tela, loše utiče na sinhronizovani rad organa, a to nije dobro za zdravlje u celosti. Budilnik može biti put do bolesti”.
Izvor:Mondo
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
Štampani udžbenici ne smeju biti ukinuti, poručuju iz škola
Najavu zamenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića da će Grad za đake od prvog do četvrtog razreda iz prestoničkih osmoletki obezbediti besplatne tablete i digitalne udžbenike i dalje prate brojne nejasnoće,...
Za upis u školu roditelji više ne prikupljaju dokumentaciju
Pomoćnik ministra prosvete Milan Pašić kaže za Tanjug da je poslednjih nekoliko godina procedura upisa dece u školu olakšana, da roditelji više ne moraju da šetaju od šaltera do šaltera...
Dr Tiodorović: Na sednici ćemo razmatrati opciju da u pojedinim gradovima škole pređu na onlajn
Epidemiolog i član medicinskog dela Kriznog štaba doktor Branislav Tiodorović izjavio je danas za Tanjug da popuštanja mera neće biti. Kako kaže, ili će postojeće mere ostati na snazi, ili...
Krizni štab: Moguć ponovni prelazak na onlajn nastavu
Skok broja zaraženih koronavirusom u Srbiji u poslednjih nekoliko dana zabrinuo je lekare, pa su se oglasili i članovi kriznog štaba sa molbom za građane da se ne opuštaju, već...
Nema komentara.