Postoji više metoda koje mogu pomoći da se svađa zaustavi. Ipak – one koje su najefikasnije su one koje sprečavaju svađu i smiruju je – za veoma kratak period.
Postoji 4 veoma delotvorna načina da svađu zaustavite za manje od jednog minuta. Sigurno je da će barem jedna od ovih metoda biti uspešna, a koju ćete koristiti – zavisi i od vas i od druge strane, a pre svega – od konteksta rasprave.
Prvi način je:
„Dozvoli mi da razmislim o tome.“
Ako neka osoba krene ratoborno na vas da vas napadne, vi samo kažite „Dozvoli mi da razmislim o tome.“ Možda i nema šta da se razmišlja o tome, možda vam je sve jasno ali time ste vi u stvari – kočnica. I ta osoba odreaguje sa „aha, dobro, ajde razmišljaj…“
Obično se kaže da brojimo do 10 ili do 100. Ne, dajte malo više vremena. I ona druga osoba će se ohladiti i neće više biti spremna za bitku i za rat.
Drugi način je:
„Možda si u pravu.“
U ovom slučaju koristite rečenicu „Možda si u pravu“ – pogotovo ako znate da je druga osoba krenula u svađu samo sa ciljem da u njoj „pobedi“, a ne da se pronađe rešenje, reši konflikt ili nešto tome slično. Naravno, ne morate verovati da je ta osoba zaista u pravu, niti ćete joj to reći, ali postoji mogućnost da je i u pravu – pa neka na tome i ostane.
Treći način je:
„Jako te razumem.“
Reč – razumeti je kao melem na ranu. „Jao – ti me razumeš“ i to je doboljno da se strasti smire. Nekada se svađa pokrene iz potpuno pogrešnih razloga, a možda je osobi koja je spremna za svađu bilo potrebno upravo samo to – da se neko nađe „u njenim cipelama“ i na njenom mestu, da je razume (ili barem da to kaže).
Četvrti način je:
„Žao mi je.“
Ono čuveno „Žao mi je.“ „Žao mi je što je tako…“ „Žao mi je što sam rekao…“ „Izvinjavam se.“ I to će usporiti svađu. Na ovaj način ćete moći lakše da iskontrolišete nastavak rasprave i da komunikaciju prenesete na drugi, razumniji nivo u kom ćete zaista moći da razgovarate umesto da se svađate.
Izvor: Detinjarije.com