“Mrzi me”, “dosadno mi je”, “kasnije ću”… izgovori su koje deca koriste kada dođe vreme za domaće zadaci, a roditelji onda, ne želeći da se raspravljaju, urade umesto njih i ostatak večeri provedu u miru. Pogrešno!

Iako su razlozi za ovako nešto često preteški zadaci, nerazumljive lekcije, ali i nezrelost dece za polazak u školu, dečiji domaći zadaci nikako ne treba da postanu svakodnevna obaveza roditelja.
Jedino ispravo je, savetuju stručnjaci, da roditelji usmere dete, savetuju ga, ali nikako da sednu i domaći zadatak urade umesto njih. Takođe, roditelji moraju da nametnu stav da je domaći zadatak obaveza deteta i ničija druga.
Razvijati samostalnost do najranijeg uzrasta
Psiholog dr Marina Nikolić iz Savetovališta za mlade kaže da deca moraju da znaju koje su njihove obaveze i odgovornosti.
– Bitno je da odmalena dete stiče samostalnost. Roditelj je tu da mu pomogne korz davanje smernica, podrške i da mu obezbde sve što mu je potrebo za učenje, a ne da domaći radi umesto njega. Takođe, roditelji ne smeju ni da sede uz dete dok ono uči, jer se takva vrsta “pomoći” obično oduži u nedogled i ispunjava neke druge, psihološke potrebe deteta, a ne za sticanjem znanja – kaže psiholog.
Samo “iskulirajte”
Prema rečima psihologa, najbolje je da roditelji pokušaju da budu nezainteresovani za njegovo učenje.
Nikakva podmićivanja, podsećanja i zapitkivanja neće naterati dete da radi domaći, već će se baš naprotiv, ono prema toj obavezi odnositi još nemarnije.
Kad vas dete istrenira
– Zašto bi dete brinulo o domaćem kad će ga roditelji napomenuti. Čak će, ako odugovlači dobiti čokoladu ako sedne i uradi ga. Detetu je lakše da glumi bespomoćnost, jer će mama da se uključi i na kraju uradi ceo domaći ili da odugovlači celo veče, a onda će da bude umorno i bez koncentracije, a mama će da se sažali i opet uradi domaći. Malo po malo dete istrenira roditelja da mu radi domaći i uživa u toj medveđoj usluzi, a posledice će trajno ostati – objašnjava psiholog.
Preporučljiva taktika
Ako roditelji zauzmu ovakav stav deca će da shvate svoje obaveze, biće samostalnija i sposobnija. Ako ne radi domaći zadak mora da snosi posledice za to, neka za to odgovara, pa će mu se više isplatiti da domaći uradi na vreme.
“Puno je besmislenih zadataka”
Roditelji kažu da je jedan od razloga što rade deci domaći i to što su često domaći zadaci besmisleni i bez cilja.
– Ćerka često ima domaći zadatak za koji joj je potrebno i više od dva sata da ga uradi, a pritom, često su prilično besmilseni. Zato ja često uradim umesto nje, kako bih je oslobodila nekih glupih i nebitnih stvari koje radi – kaže mama S. Petrović iz Beograda.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Neuropsiholog Alan Šor: Dečacima potrebno više nežnosti i saosećanja nego devojčicama
Iako smo duboko zagazili u 21. vek, verovanje da mušku decu treba od malena vaspitavati čvršće i dalje je duboko ukorenjeno. I to ne samo na Balkanu, već i u ostatku...
Životni saveti za upotrebu smartfona
Za roditelje, određeni izbori u vezi sa smartfonom i društvenim mrežama mogu biti i previše. Naposletku, vaš tinejdžer će, verovatno, dobiti smartfon. Ali to ne mora da znači da je...
Naša deca postaju sve gora i gora: Naučnica poziva na hitne promene u odgajanju dece
Na osnovu svog iskustva, Viktorija Prudej, radni terapeut, uvidela je nešto toliko rašireno i alarmantno u svetu roditeljstva danas, te bi bilo lepo da svako ko brine o budućnosti svoje...
Dr Rajović: Kako svojoj deci postavljam granice
Dr Ranko Rajović gostovao je nedavno u emisiji RTS Ordinacija, gde je govorio o tome kako se okruženje promenilo, šta je zadatak roditelja i nastavnika danas, kako se postavljaju granice...
Nema komentara.