U velikom nacionalnom istraživanju portala Bebac “Kakva su nam porodilišta” učestvovalo je 12.200 mama koje su podelile svoja iskustva sa porođaja.

U velikom nacionalnom istraživanju portala Bebac “Kakva su nam porodilišta” učestvovalo je 12.200 mama koje su podelile svoja iskustva sa porođaja.
Tim povodom na konferenciji održanoj u petak Bebac je zvanično objavio rezultate, a uručene su i nagrade najboljim porodilištima i ginekolozima po izboru mama.
U odnosu na istraživanje koje je portal Bebac sproveo 2016. godine porodilišta su za nijansu bolja u svim segmentima koje su mame ocenjivale.
Ukupna ocena kojom su mame ocenile svoja porodilišta je vrlo dobra 3, 61.
KBC DR DRAGIŠA MAŠOVIĆ – NAJBOLJE PORODILIŠTE U SRBIJI
Nagrada za najbolje porodilište u kategoriji najvećih porodilišta, dodeljena je novosadskoj Betaniji, Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodina, dok je u kategoriji malih porodilišta ove godine, prestižnu nagradu dobilo porodilište iz Paraćina. Najbolje porodilište u kategoriji srednjih porodilišta je Kliničko – bolnički centar “Dr Dragiša Mišović” koji je zasluženo poneo i titulu najboljeg porodilišta u Srbiji.
Nagrađeno je ukupno 15 porodilišta u više različitih kategorija.
NAJBOLJE OCENJENI LEKARI I BABICE – NAJSLABIJE USLOVI BORAVKA U PORODILIŠTIMA
Mame koje su učestvovale u istraživanju najviše ocene dale su lekarima i babicama. Žene su uglavnom zadovoljne podrškom osoblja na porođaju i odnosom osoblja u porođajnoj sali. Međutim, manje su zadovoljne podrškom koju dobijaju odmah nakon porođaja. U odnosu na rezultate iz 2016. godine povećao se procenat mama koje vide svoju bebu odmah nakon porođaja u slučaju kada se porođaj završi carskim rezom, ali je i dalje mali procenat kontakta “koža na kožu” sa bebom i prvog podoja odmah nakon porođaja i to bez obzira na način na koji se porođaj završio. Čak 30% mama, odnosno svaka treća mama nije dobila važne informacije o svom i stanju svoje bebe nakon porođaja.
Nasuprot tome što su visoke ocene dale lekarima i babica tokom porođaja, mame su izrazile nezadovoljstvo podrškom koju dobijaju nakon porođaja. Lekari su ocenjeni sa 4,32 a dostupnost lekara nakon porođaja, ocenom 3, 21. Ista situacija je i sa babicama koje su dobile visoku 4, 21 ocenu za porođaj ali su dostupnost sestara nakon porođaja mame ocenile sa 3, 22.
U najvećoj meri mame porodilištima zameraju na uslovima u kojima borave tokom i nakon porođaja, nezadovoljne su higijenskim uslovima i ishranom u porodilištu.. Takođe, mame smatraju da su lekari i sestre u nedovoljnoj meri dostupni nakon porođaja i da nisu dobile adekvatnu podršku i savete u vezi sa dojenjem.
Istraživanje je pokazalo da 44 % mama izađe iz porodilišta, a da nisu u potpunosti savladale dojenje bez uključivanja dohrane.
MAME U BEOGRADU ZADOVOLJNIJE U ODNOSU NA OSTATAK SRBIJE
Da nije svejedno u kom delu Srbije beba dolazi na svet pokazale su u svojim odgovorima i mame koje su učestvovale u ovom istraživanju. U Beogradu mame su pokazale najveće zadovoljsko, zatim mame u Vojvodini dok su porodilišta u južnoj i istočnoj Srbiji najslabije ocenjena. U pojedinim gradovima ukupna ocena porodilišta ne prelazi ni dobar 3. Najveće razlike odnose se na same uslove boravka, mogućnost primene epiduralne anestezije ali i tretman koje su mame imale na porođaju i tokom boravka u porodilištu.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Zašto majke celog sveta nose decu na levoj strani?
Kada majka podigne dete, u velikoj većini slučajeva, drži ga na levoj strani tela. Ovo ponašanje zajedno je ljudima i drugim primatima, a nova istraživanja pokazuju da je tipično i...
Rođeni blizanci iz embriona zamrznutog pre 30 godina
U američkoj državi Tenesi rođeni su blizanci iz embriona zamrznutog pre više 30 godina. Ovo je verovatno novi rekord za najduže zamrznute embrione iz kojih su uspešno rođene bebe. Čuvani su na...
Ženama mozak naraste nakon porođaja
Popularno verovanje da se ženski um pretvori u kašu tokom trudnoće i porođaja je totalno pogrešno – mozgovi žena, u stvari, narastu u tom periodu, tvrde naučnici, prenosi Telegraf. Istraživači...
Danas je Svetski dan prevremeno rođene dece
U Srbiji svake godine pre vremena na svet dođe oko 4.000 beba. Prim. dr Radmila Mileusnić Milenović, direktorka Instituta za neonatologiju, kaže za RTS da je u tom institutu prosečno...
Nema komentara.