Pedagog upozorava: Previše aktivnosti i igračaka ostavljaju posledice na decu

Mnoga deca doživljavaju senzorno preopterećenje jer su okružena s previše sitnica, izbora i informacija, a jednostavnim pristupom roditelji mogu značajno da smanje svakodnevni stres deteta, što na kraju dovodi do srećnije i uspešnije dece.

Svaki roditelj želi samo najbolje za svoje dete. Zato roditelji često upisuju decu na bezbroj različitih aktivnosti, od sporta i sviranja instrumenta do baleta i mnogih drugih koje će ih, bar tako misle roditelji, zabaviti. Postavlja se pitanje koliko je to zapravo dobro za decu?

Iako je deci vreme pomno isplanirano, njihov kalendar je pretrpan, a slobodnog vremena skoro da i nemaju.

Osim toga, njihov životni prostor je krcat knjigama, igračkama i ostalim sadržajem koji im, kako tvrde stručnjaci, mogu da naprave više štete nego koristi.

„Mnogi današnji problemi u ponašanju dolaze od toga što deca imaju previše stvari i žive prebrz život“, objašnjava pedagog Kim Džon Pejn i dodaje da moderan način odgajanja dece dovodi do potencijalnih psihičkih problema, od kojih je najrašireniji poremećaj hiperaktivnosti i deficita pažnje ili ADHD.

On kaže da mnoga deca doživljavaju senzorno preopterećenje jer su okružena s previše sitnica, izbora i informacija, a jednostavnim pristupom roditelji mogu značajno da smanje svakodnevni stres deteta, što na kraju dovodi do srećnije i uspešnije dece.

„Deci je potrebno vreme da postanu ono što jesu, i to kroz igru ​​i društvenu interakciju. Ako dete zatrpate stvarima pre nego što bude spremno, želeće samo još više i više“, dodaje pedagog, koji smatra da je najlakši način da pojednostavite život svom detetu da unesete promena u kućnom okruženju.

On dalje objašnjava da „kako smanjujete količinu igračaka i nereda u domu, povećavate pažnju deteta, kao i njegovu sposobnost za kvalitetniju, dublju igru“.

„Previše stvari dovodi do premalo vremena i premalo dubine u načinu na koji deca vide i istražuju svoje svetove, što između ostaloga negativno utiče na njihovo mentalno stanje“, zaključuje pedagog.

Izvor: Index.hr

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Puno današnjih problema je nastalo u detinjstvu – prof. dr. sc. Jasna Bajraktarević

Koliko neki osećaji koji su nastali još u detinjstvu mogu da utiču na naš odrasli život?

Da li je u redu da čitate poruke svoje dece?

Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan „da“ ili „ne“. Starost, okolnosti i drugi faktori značajno utiču na donošenje ove odluke.

Plata za „baka servis“ – da li je to dobar način da se pomogne roditeljima?

U Švedskoj je donet Zakon prema kom će roditelji moći da deo svog plaćenog odsustva sa posla zbog deteta prenesu na drugo lice, čime bi bake i deke mogli da dobiju "platu" za čuvanje unuka

Nađite još 16 sati u danu da se izglačate i ne strašite svijet tim vašim potrebama, draga gospođo

Nisi baš najbolje društvo socijalnim radnicama. Tvoj bivši muž je stigao na vrijeme. Divanio je. Nije ni ljut ni ogorčen nije uplašen... Ne treperi kao ti.

Dopis Ministarstva školama koje su štrajkovale: „Zabranjeno je obaveštavati roditelje da deca ne dolaze u školu i pozivati ih na proteste“

Ministarstvo prosvete uputilo je Dopis direktorima srednjih i osnovnih škola u Srbiji, a u vezi sa obustavom rada do koje je, prema rečima ministarke, došlo u oko 35% škola u Srbiji.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img