Mnoga deca doživljavaju senzorno preopterećenje jer su okružena s previše sitnica, izbora i informacija, a jednostavnim pristupom roditelji mogu značajno da smanje svakodnevni stres deteta, što na kraju dovodi do srećnije i uspešnije dece.

Foto: Freepik
Svaki roditelj želi samo najbolje za svoje dete. Zato roditelji često upisuju decu na bezbroj različitih aktivnosti, od sporta i sviranja instrumenta do baleta i mnogih drugih koje će ih, bar tako misle roditelji, zabaviti. Postavlja se pitanje koliko je to zapravo dobro za decu?
Iako je deci vreme pomno isplanirano, njihov kalendar je pretrpan, a slobodnog vremena skoro da i nemaju.
Osim toga, njihov životni prostor je krcat knjigama, igračkama i ostalim sadržajem koji im, kako tvrde stručnjaci, mogu da naprave više štete nego koristi.
„Mnogi današnji problemi u ponašanju dolaze od toga što deca imaju previše stvari i žive prebrz život“, objašnjava pedagog Kim Džon Pejn i dodaje da moderan način odgajanja dece dovodi do potencijalnih psihičkih problema, od kojih je najrašireniji poremećaj hiperaktivnosti i deficita pažnje ili ADHD.
On kaže da mnoga deca doživljavaju senzorno preopterećenje jer su okružena s previše sitnica, izbora i informacija, a jednostavnim pristupom roditelji mogu značajno da smanje svakodnevni stres deteta, što na kraju dovodi do srećnije i uspešnije dece.
„Deci je potrebno vreme da postanu ono što jesu, i to kroz igru i društvenu interakciju. Ako dete zatrpate stvarima pre nego što bude spremno, želeće samo još više i više“, dodaje pedagog, koji smatra da je najlakši način da pojednostavite život svom detetu da unesete promena u kućnom okruženju.
On dalje objašnjava da „kako smanjujete količinu igračaka i nereda u domu, povećavate pažnju deteta, kao i njegovu sposobnost za kvalitetniju, dublju igru“.
„Previše stvari dovodi do premalo vremena i premalo dubine u načinu na koji deca vide i istražuju svoje svetove, što između ostaloga negativno utiče na njihovo mentalno stanje“, zaključuje pedagog.
Izvor: Index.hr
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Dr Danijela Budiša Ubović: Šta ako smo bili “upotrebljeno dete”?
Dete će pristati na sve da bi se povezalo sa roditeljima. Ako je jedini način povezivanja služenje njihovim potrebama, i to je prihvatljivo. Jer je povezanost važna za opstanak, kao...
Dr Vladimir Đurić: Neki ljudi će kasniti samo kod nas, a nikad na aerodrom – i to dosta govori o njima!
Aerodromi nemaju nikakav problem sa ljudima koji kasne. Niti ih zanimaju njihovi razlozi, objašnjenja i alibiji… Niti to kakvi su oni kao ljudi, kakve su im crte ličnosti i navike....
Zašto je nekim ljudima tako teško da kažu ne?
Piše: Tijana Mirović, psiholog i psihoterapeut Nije lako reći ne! Ne, zaista nije lako reći šta mislimo i dati drugima do znanja da nam se nešto ne dopada ili ne...
Biljana Vasić: Tekstovi Marčela, Goblina, Hladnog piva, Dža ili bu, Grua – na času tumačenja socijalne lirike
Često kažemo kako deca danas ništa ne čitaju, žalimo se na njihovo duhovno odsustvo na časovima lektire i nemoć nastavnika da ih zainteresuju i motivišu. Zameramo im da su lenji,...
Nema komentara.