Šta od vitamina i u kojoj dozi treba dati detetu pozitivnom na koronavirus, kada ima temperaturu, odgovara pedijatar dr Ljiljana Lukić:

Ilustracija: Freepik
Autor: Jelena Bulajić
Deca kada obole od kovida 19 obično imaju lakšu kliničku sliku i leče se kod kuće. Na šta u takvim uslovima treba obratiti pažnju u smislu eventualnog pogoršanja stanja? Šta od vitamina i u kojoj dozi treba dati detetu pozitivnom na koronavirus, kada ima temperaturu koja se ne obara od 37 do 38 stepeni?
Na ovo pitanje odgovara dr Ljiljana Lukić, pedijatar i jedan od lekara koji su pristali da učestvuju u akciji portala Nova.rs u kojoj odgovaramo na pitanja građana o koronavirusu.
“Većina dece sa kovid 19 je asimptomatska ili sa blagim simptomima, ali deca sa pridruženim, hroničnim ili urođenim bolestima imaju rizik od težih oblika bolesti. Takođe su ugrožena novorođenčad pozitivnih porodilja” objašnjava.
Simptomi pogoršanja bolesti su, kako navodi, otežano disanje, gušenje, gubljenje daha, bolovi u grudima, lupanje srca, velika malaksalost, gubitak apetita, obilno povraćanje i pojava visoke temperature preko 39 stepeni.
Provetravanje i ćutanje u gužvi među najdelotvornijim merama protiv korone
U tom slučaju se roditelji trebaju javiti pedijatru koji će proceniti potrebu hospitalizacije.
“Uobičajeno je da temperatura od 37 do 38 stepeni ne zahteva davanje antipiretika, ali kada se primeti da je dete malaksalo ili ima bolove u mišićima i zglobovima može se dati ibuprofen ili paracetamol. Ne sme se zaboraviti davanje tečnosti deci sa povišenom temperaturom” ističe doktorka Lukić.
Od vitamina deci, kako savetuje, treba dati vitamin D3 u dozi od 400 IJ (internacionalnih jedinica), što je 10 mikrograma za decu do godinu dana, a za decu od 1 godine do 18 godina 600-800 IJ u zimskim mesecima.
Upozorava da velike doze vitamina D3 u dužem vremenskom periodu mogu biti toksične.
Vitamin D: Mitovi i realnost
“Nije neophodna suplementacija vitamina C ako dete jede voće i salatu. Izvor vitamina C su citrusi, jabuke, kupus, paprika itd. Neophodne doze u zavisnosti od uzrasta su 60mg do 90mg. Deci ne bi trebalo davati doze vitamina C veće od 250mg, a deci do navršenih 12 meseci ne davati suplemente vitamina C. S obzirom da je vitamin C hidrosolubilni vitamin, višak se izlučuje kroz bubreg” objašnjava doktorka Lukić.
Izvor: Nova.rs
Kako da razlikujete simptome korona virusa od sezonskih virusa kod dece
Zašto ne treba da gutamo vitamine i antioksidanse
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Upozoravajuće otkriće: Manje od devet sati sna ostavilo ozbiljne posledice na mozak i kognitivni razvoj dece
Osnovci koja spavaju manje od devet sati svake noći imaju značajno manje razvijene regione mozga povezane sa pamćenjem i inteligencijom u odnosu na decu koja spavaju preporučenih 9 do 12...
Utvrđen verovatan uzrok epidemije dečjeg hepatitisa
Utvrđen je verovatan uzrok misteriozne epidemije dečjeg hepatitisa i stručnjaci iz Britanije veruju da su identifikovali uzrok niza problema sa jetrom koji pogađaju malu decu širom sveta. Istraživanja sugerišu da...
Do sad je 80 majki odbilo testiranje bebe na SMA – “Živimo u realnosti teorija zavera”
Sredinom jula bilo je tri meseca od pokretanja neonatalnog skrininga na spinalnu mišićnu atrofiju (SMA) u beogradskom porodilištu GAK “Narodni front”. Iznošenjem podataka sa terena obeleženo je prvo tromesečje ovog...
Problemi gutanja: najčešći uzroci otežanog gutanja i kome se obratiti
Šta su zapravo problemi gutanja? Problemi gutanja ili disfagija su jako širok pojam i obuhvataju put od vizuelnog prepoznavanja hrane, mirisa, ukusa pa preko planiranja i izvođenja svih pokreta žvakanja,...
Nema komentara.