„Nažalost lekari koji rade po domovima zdravlja i ambulantama, daju nekritički deci antibiotike. Najčešće bolesti u dečjem uzrastu su resiratorne infekcije i 90 odsto tih infekcija su virusne infekcije koje ne zahtevaju, a čak je i štetno da dobijaju antibiotike“

Među raznim problemima sa kojima se suočava zdravstvo u Srbiji treba istaći i situaciju u kojoj se nalazi pedijatrija.
Nedostatak osoblja, sve više nevakcinisanih mališana i davanje nepotrebnih antibiotika, samo su neki od problema u lečenju dece.
Tiršova je jedna od najznačajnijih institucija u zemlji i na ovoj klinici leče se deca iz zemlje, ali i iz regiona. Svake godine na danima dečje univerzitetske klinike priča se o problemima u pedijatriji, a problema je sve više.
„Starosna struktura je takva da će taj problem biti potenciran narednih godina. Takođe je i veliki problem potreba za školovanijim srednjim kadrom nego što ga imamo i organizacija između primarne zaštite u konekciji sa nama je takođe u izvesnim segmentima problematična i traži unapređenje”, izjavio je Zoran Radojičić direktor UDK “Tiršova”
U prethodnom periodu, deci u Srbiji, propisana je ogromna kolicina antibiotika. 50 odsto tih antibiotika nije ni bilo neophodno u terapiji.
„Nažalost lekari koji rade po domovima zdravlja i ambulantama, daju nekritički deci antibiotike. Najčešće bolesti u dečjem uzrastu su resiratorne infekcije i 90 odsto tih infekcija su virusne infekcije koje ne zahtevaju, a čak je i štetno da dobijaju antibiotike“ , rekao je Prof. Dejan Škorić direktor centra za pedijatriju “UDK”
Zabrinjavajući su podaci da su maligne bolesti kod dece u porastu i da je početkom 2000. godine bilo oko 200 novoobolele dece na godinu dana, a prethodne godine bilo je više od 350 dece za godinu dana.
„To je jako loš podatak, dobar podatak je da u dečjoj klinici, postižemo velike uspehe u lečenju malignih bolesti i da smo kod nekih bolesti došli i prešli cifru od 90 odsto. Na primer akutne leukemije i jos 90 odsto za neke maligne bolesti ,postižemo svetske rezultate ali najveći problem je prostor i adekvatni uslovi“, izjavio je profesor Škorić.
Premalo prostora, za male pacijente i sve službe , a sa hladnijim vremenom vidljiviji su i problemi dečje klinike. Nova zgrada rešila bi problem. Na ovoj klinici godišnje se obavi više od 150.000 pregleda i 7.000 operacija, a svakog dana hospitalizuje se oko 300 dece do 18 godina iz zemlje i regiona.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Nestašica antibiotika za decu u evropskim apotekama
Problemi u lancu snabdevanja antibioticima u Evropi, pre svega amoksicilina, primorali su vlasti širom kontinent da preduzme vanredne mere kako bi obezbedile dovoljne količine lekova za sve pacijente. Najveći problem...
Direktorka “Batuta”: Roditelj ne može da odbije vakcinaciju, kazne i do 150.000 dinara
Navela je da je u 2021. svega 74,8 odsto dece do dve godine vakcinisano tom vakcinom, a drugom dozom 85,8 odsto. Jovanović je za "Politiku" rekla da je od kraja...
Male boginje mogu biti fatalne po dete – kako prepoznati prve simptome
Zbog potvrđenih prvih slučajeva malih boginja, Zavod za javno zdravlje Požarevac prijavio je epidemiju u Smederevu, a Institut Batut pooštrio mere nadzora. Stručnjaci upozoravaju da će broj zaraženih u Srbiji...
Potvrđena četiri slučaja malih boginja u Srbiji
Institut za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović Batut” objavio je danas da je u referentnoj laboratoriji za morbile Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak” potvrđeno prisustvo morbila kod četiri...
Nema komentara.