Bubrezi
Zbog veće količine krvi tokom trudnoće, funkcija bubrega je povećana, a krajem trudnoće može da se pojavi otok na nogama – uslovljen pritiskom velike materice na krvne sudove i smanjenim dotokom venske krvi iz donjih ekstremiteta ka srcu. Otok na nogama ne mora da bude znak drugih, propratnih oboljenja.
Povećano izlučivanje mokraće
U prvim danima posle porođaja dolazi do povlačenja otoka i povećanog izlučivanja mokraće (tri do četiri litra). Veoma retko dolazi do nemogućnosti mokrenja, što je posledica edema (otoka) mekog porođajnog puta, pa se u nekim situacijama primenjuje kateterizacija mokraćne bešike. Pojava je prolazna, tako da se funkcija izlučivanja mokraće brzo, spontano uspostavlja.
Promene sistema organa za varenje
Ceo tok trudnoće karakterišu i promene sistema organa za varenje (muka, gađenje, povraćanje, opstipacija). U babinjama se, zbog još uvek visokih vrednosti hormona u krvi majke – prva tri, četiri dana ne uspostavlja pražnjenje creva. Ukoliko i posle ovog perioda nema stolice, korisno je primeniti blaga laksantna sredstva.
Pojava hemoroida
Sam akt porođaja nekada kao posledicu ostavlja izražene hemoroide, koji dodatno otežavaju pražnjenje creva. Hemoroidi zahtevaju poseban tretman u periodu babinja (lokalna primena masti), a tokom izvesnog vremena se smanjuju i ne predstavljaju veće tegobe.
Koža na stomaku
U periodu babinja je slabijeg tonusa, mlitave muskulature. Kod izvesnog broja porodilja se uočavaju promene u vidu strija, koje su trajne. U prvim nedeljama posle porođaja, ne savetuju se bilo kakve vežbe za jačanje mišića trbuha.
Period babinja, sa značajnim promenama u organizmu, veoma je delikatan – kako za majku, tako i za bebicu. U narodu postoji opravdan stav da babinjare ne treba opterećivati preteranim posetama, jer je to najbolji način zaštite od mogućih infekcija.
Osim toga, mami treba vremena da se „organizuje“ i na najbolji mogući način stara o novorođenčetu.
Izvor: Yumama