Mislite da ste dobar roditelj? Proverite da li ste nasledniku usadili ovih pet higijenskih navika.

Foto: Freepik
ornosti prema čistoći tela, nego je zadatak roditelja da ih nauče da je važno da održavaju ličnu higijenu, kako bi što manje “kupili” viruse, “zaradili” infekcije i uopšte sačuvali zdravlje.
Šta je značajno da usvoje?
Da moraju što češće da peru ruke
Prirodno je da mališani o tome ne razmišljaju mnogo, ali ne i da im se ne kaže kako – pre i posle jela treba ruke prati… I ne samo to. Važno je da ih operu čim se vrate kući sa ulice, i to toplom vodom i sapunom, da trljaju najmanje 20 sekundi i da ih obrišu peškirom ili maramicom.
Pranje ruku je prva i najvažnija lekcija.
Roditelji moraju da im objasne da tako sprečavaju razne “štetočine” da ih napadnu. U vreme virusa bilo bi poželjno da kod sebe imaju i sredstvo za suvo pranje ruku.
Da nosić brišu maramicom
Mališani su nehajni, pa nos ili uopšte ne čiste ili to urade onako usput, o majicu. Kijaju i kašlju, a ne stavljaju ruke na nos i usta. Tako ugrožavaju i svoje i zdravlje okoline. Zato mora da im se predoči da je bitno da uvek uz sebe imaju papirnate maramice. Da bi to brže usvojili, kupite im neke dečje, mirišljave, sa lepim radom. I neka znaju da posle upotrebe moraju da ih bace u korpu, a ne da ih drže u džepu.
Da se redovno tuširaju
Objasnite im da bi svako veče trebalo da speru prljavštinu koju su pokupili tokom dana, jer tako u krevet odlaze čisti, a sutradan se bude zdraviji. Potrudite se da to usvoje bez otpora, tako što ćete im dopustiti da uživaju u kupanju, uz neki lep šampon koji su oni izabrali ili omiljenu gumenu igračku.
Redovno pranje zuba i čist veš su osnovne higijenske navike svakog čoveka.
Da zube peru ujutru i uveče
To što su mali, ne znači da ne treba da održavaju higijenu zuba i usne duplje, a to se postiže ukoliko se dva puta (ili tri) “druže” sa četkicom i pastom. Najkraće dva minuta. Tako će od ranih dana usvojiti naviku da čuvaju svoj osmeh i ne kvare zubiće.
Da svakog dana menjaju veš
Ako kao mali usvoje da održavanje higijene znači da u krevet odlaze čistog veša, to će im postati prirodna stvar. Objasnite im da je lepše kada mirišu i oni će to shvatiti kao nešto što bi trebalo da se podrazumeva, a ne kao teret.
Izvor: Novosti
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Problemi gutanja: najčešći uzroci otežanog gutanja i kome se obratiti
Šta su zapravo problemi gutanja? Problemi gutanja ili disfagija su jako širok pojam i obuhvataju put od vizuelnog prepoznavanja hrane, mirisa, ukusa pa preko planiranja i izvođenja svih pokreta žvakanja,...
Koncentracija olova u krvi kod dece u Srbiji među najvećima u Evropi: Otkud to i šta su posledice?
M. Radenković Prosečna koncentracija olova u krvi dece u Srbiji jedna je od najvećih u Evropi, i iznosi 2,4 mikrograma po decilitru. Slične vrednosti mogu se naći u još par...
Tiodorović o akutnom hepatitisu kod dece: “Možda se radi i o koroni”
Još se ne može precizno reći i sa sigurnošću tvrditi šta izaziva akutni hepatis kod dece, od koga je obolelo 450 dece u 30 zemalja sveta, ali postoje pretpostavke koje...
„Misterioznim hepatitisom“ zaraženo 228 dece u svetu
Iako se u Srbiji prati stanje jednog devetogodišnjaka, zvanične potvrde o pojavi hepatitisa nepoznatog porekla u Srbiji nema. Lekari apeluju da ne treba dizati paniku, već održavati higijenu i ukoliko...
Nema komentara.