Pet načina da podstaknete razvoj zdrave crevne flore kod deteta

Jedan od vodećih svetskih stručnjaka za crevnu floru predlaže pet strategija koje će podstaći bujanje korisnih bakterija u crevima i obezbediti bolje zdravlje deteta.

mikrobiom detetaAko želite da vam dete bude zdravo u životu, dobre bakterije u crevima su jedan od ključih faktora. Crevne bakterije, tzv. mikrobiom pomažu nam da kontrilošemo sopstveni imuni sistem, utiču na našu težinu pa čak i na raspoloženje. Neravnoteža mikrobioma danas se sve više dovodi u vezu sa alergijama, gojaznošću, mentalnim bolestima i autizmom.

Erika Sonenberg, mikrobiolog sa Univerziteta Stenford i jedan od vodećih svetskih stručnjaka za crevnu floru predlaže pet strategija koje će podstaći bujanje korisnih bakterija u crevima i obezbediti bolje zdravlje deteta.

- Advertisement -

Za razliku od našeg genoma, koji je nepromenljiv, mikrobiom u mnogome zavisi od načina života i okoline, a najpodložniji je promenama u detinjstvu. Do trentka kada dete krene u školu, mikrobiom je u mnogome već oformljen i jedva da se menja u narednim godinama, decenijama, pa čak i do kraja života. Srećom, podsticanje razvoja dobrih crevnih bakterija u detinjstvu nije toliko teško:

1. Hranite dobre bakterije

One bujaju kada ih hranite biljnim vlaknima, složenim ugljenim hidratima iz biljaka. Šta se dešava ako crevne bakterije ne dobijaju dovoljno vlakana? Počinju da jedu sluzavi zaštitni omotač koji štiti unutrašnje zidove creva. Ako se bakterije previše približe samim zidovima, mogu da uzbune imuni sistem i dovedu do upalnih procesa, koji kasnije mogu prerasti u alergije, astmu i upalne bolesti creva. Dajte detetu mnogo voća, povrća, celih žitarica, orašastih plodova i mahinarki, i bićete sigurni da će njegov mikrobiom biti dobro nahranjen.

Dr Erika Sonenberg kaže da je svoje ćerke naučila da imaju „ljubimca“ u stomaku o kome je potrebno brinuti, pa im zato ne pada teško da pojedu tanjih pun povrća.

spot_img
spot_img

Najnovije

Postepeno uvođenje graničnog sistema EES – šta to znači za građane Srbije

Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.

Kako da saopštim suprugu ili supruzi da hoću da se razvedem

Odlomak iz priručnika "Razvesti se ili ne" Jelene Holcer.

Domaća riblja pašteta – ukusan i brz posni obrok

Riblja pašteta je ukusno i zasitno jelo koje je idealno za dane posta.

Danas se sa rođenjem deteta počinje pre trudnoće da se ne poremete sve zacrtane ambicije i preduslovi

U prvim danima po rođenju moja sestra od tetke nije imala krevetac. Spavala je u otvorenom koferu. Do danas nismo primetili da su joj ostale traume od toga.

Evo koliko reči može da zapamti vaš pas

Da li ste znali da prosečan pas može da zapamti oko 160 reči, malo motivisaniji pas može da zapamti 250 reči..

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img