“Nemoj da diraš to, palo je na zemlju, sad je prljavo”, čudno je koliko je ova rečenica učestalija u Srbiji nego u bilo kojoj drugoj zapadnoj zemlji, a pogotovu što je bojazan roditelja u ovom slučaju nepotrebna, jer tako nešto ne može detetu da ugrozi zdravlje.
Slično je i kada roditelji, brinući o zdravlju mališana, preteruju u pretopljavanju. A zapravo je poznato da je najbolji način da se detetu izgradi detetu imunitet tako što mu treba dozvoliti kontakt sa većinom potencijalnih izvora zaraze – prašinom, blatom, peskom, prljavim rukama… Čuvanjem deteta u gotovo sterilnom okruženju ima za posledicu slabljenje imuniteta!
– Današnju decu treba očeličiti. Mi smo kao mali išli bosi, roditelji nas nisu non-stop preoblačili, pa čak ni kada se pokvasimo, niti su nam prali ruke čim ih uprljamo. Zapadni svet u odnosu na nas je mnogo liberalniji po ovom pitanju – priča pedijatar dr Dejan Jonev.
On kaže da današnji roditelji svoju decu drže pod staklenim zvonom i da to nikako nije dobro. Normalno da roditelji žele da zaštite decu od svega što može da im šteti, naročito od bakterija koje izazivaju bolesti.
Međutim, deca moraju da imaju kontakt sa bakterijama jer će jedino tako njihov imunološki sistem umeti da ih prepozna, a potom i uništi.
Primeri koji se mogu videti zimi u zemljama kao što su Švedska, Danska ili Island, za mnoge roditelje u Srbiji je nepojmljivo. Nizovi kolica za bebe poređanih na trotoaru ispred kafića i restorana, dok napolju veje sneg ili šiba vetar, normalna je pojava u ovim zemljama.
Dok roditelji unutra ispijaju kafe i čajeve, njihovi potomci spavaju ušuškani na temperaturama ispod nule. I kada su kod kuće, za popodnevnu bebinu dremku roditelji će kolica izneti na terasu, kako beba ne bi propustila redovno dnevno čeličenje na oštrom severnom vazduhu. Iza ove prakse stoji popularno ubeđenje da boravak na svežem vazduhu čini decu otpornijom na viruse i prehlade, a da boravak u zatvorenom prostoru, nije zdrav i povećava mogućnost zaraze.
Pretopljavanje dece
Kad ih dobro utoplimo, pa kada se “ukuvaju”, a mi roditelji srećni.
– Prva greška koju roditelji prave jeste što bebe pretopljavaju, jer misle da su sklone prehladama. To je poptuno pogrešno. Upravo je suprotno. Bebe su osetljive na pretopljavanje. Ne treba ih uvijati i dodatno pokrivati, oblačiti im čarape i stavljati kape, pogotovu ako su u kući, a porostorija u kojoj borave ne treba da bude toplija od 22 stepena. U supriotnom, može doći do oštećenja termoregulacionog sistema, zbog čega će kasnije takvo detet će biti zimogrožljivo i sklono prehladama – objašnjava dr Jonev.