Nije lako decu učiti o novcu. Želimo da budu odgovorni i štedljivi, ali ne i škrti. Želimo da budu darežljivi i plemeniti, ali ne i naivni idealisti. Želimo da budu uspešni, ali nam hrišćanski svetonazor govori da to nije uzvišeno.
Još je Platon u “Državi” pokušavao da objasni čijenicu da je finansijski uspeh često rezultat nepravednih postupaka. U svojim dijalozima, od kojih neki liče na rane radove iz bihejvijoralne ekonomije, Platon dovodi u pitanje mehanizam podsticaja u demokratskom uređenju u poređenju sa pohlepom kao pokretačem. “Svi ljudi veruju da je nepravednost mnogo unosnija od pravednosti,” kaže Glaukon u jednom dijalogu iz “Države”. Svi mi težimo, veruje on, da izvučemo korist iz loših postupaka, a pravimo se da smo dobri.
Pročitajte i: Dete i novac: 7 pravila kojima bi trebalo da naučite decu
Ni danas još nismo načisto sa ovim pitanjem. Naročito smo zbunjeni kada treba da vaspitavamo decu. Želimo da postanu jake i uspešne osobe koje svoje potrebe stavljaju na prvo mesto, a takođe želimo i da budu darežljivi i nesebični, da im je više stalo do drugih.
Možda je Platon prvi postavio ova pitanja, ali mi još uvek pokušavamo da odgovorimo na njih. Ron Liber, kolumnista Njujork Tajmsa i autor knjige “Nerazmaženi: Kako vaspitati trezvenu i darežljivu decu koja umeju s novcem” daje nekoliko saveta o tome kako detetu usaditi prave vrednosti kada je novac u pitanju:
Kada tekst pocne ortodoksnom gluposcu: „Prestanite da pricate providne lazi, tipa: Mi to ne mozemo da priustimo.“, jako ga je tesko procitati do kraja!!!