- Novac je stvar emocija a ne razuma
Roditelje često muči pitanje koliko otvoreni smeju da budu u pogledu svojih plata, i da li da iskreno priznaju šta mogu a šta ne mogu da priušte deci. Frojd je u svojoj praksi primetio da među ljudima postoji mnogo nelagode i potiskivanja u vezi sa seksom. Danas se slično dešava sa novcem – psihoanalitičari kažu da ljudima više nije nelagodno da pričaju o seksu, već o novcu. Kad roditelji deci danas pričaju o novcu, to sve više liči na nekadašnje priče o pčelama i cveću. “Mislim da je roditeljima čak lakše da sa decom pričaju o seksu, jer tu možete da se oslonite na biološke činjenice. A deca se i mnogo ranije zainteresuju za novac i počnu da ga koriste” kaže Liber.
Pročitajte i: Sve što ste mislili da znate o džeparcu – pogrešno je
Kad je novac u pitanju, mnogo je više emocija nego činjenica. Tu je jaz između želja i mogućnosti, pitanje pravde, socijalnih razlika, tu je i dilema o tome koliko je dovoljno dati onima koji imaju manje…
Najboljni lek protiv stida je prekinuti sa ćutanjem. Čim o nečemu ćutimo, deca znaju da nešto tajimo. Možda se stidimo onog što imamo, ili se stidimo što imamo manje nego drugi. Prestanite da izbegavate odgovor ili da pričate providne laži tipa “mi to ne možemo da priuštimo.” Kada ih ućutkujemo, kada im popujemo ili kada im poručujemo da ih se to ne tiče, poručujemo ih da važne stvari ne treba da ih zanimaju.
Kada tekst pocne ortodoksnom gluposcu: „Prestanite da pricate providne lazi, tipa: Mi to ne mozemo da priustimo.“, jako ga je tesko procitati do kraja!!!