Dragi čitaoci, započeli smo novu rubriku “Faktor iznenađenja” u saradnji sa Razvojnim centrom za decu i odrasle “Faktor”, koji okuplja vrsne stručnjake koje se bave razvojem dece – psihologe, pedagoge, defektologe, pedagoge, psihoterapeute, stručnjake za sportsku psihologiju i unapređenje spoljne podrške na razvojnom putu deteta u sportu. Prva pitanja već nam stižu, a ukoliko i sami imate neko, pišite na imejl: nsfaktor@gmail.com, a naša redakcija i stručnjaci iz “Faktora” će se potruditi da vam izađu u susret.
PITANJE
Poštovana redakcijo,
Moje dete je odličan sportista, trenira tenis i postiže rezultate iznad naših očekivanja. Smatramo da je naša obaveza da je podržimo i idemo sa njom na turnire. Ali ona za svaku svoju grešku i izgubljen meč prebacuje odgovornost na nas i okolinu. Uvek su joj drugi krivi.. pričali su, šetali su, smetala joj je kosa, majica, helanke… Kako da utičemo na nju? Bude jako potresena i besna, pa svi ćutimo i popustimo joj.
Šifra: porodica
ODGOVOR
Poštovani,
Pre svega da čestitam Vašem detetu na odličnim rezultatima koje postiže u tenisu. Neka bude vredna i uporna kako bi potencijalno i u budućnosti postizala uspehe. Međutim u svakom sportu, a pogotovo u individualnom, rezultat ne zavisi samo od deteta. On je splet karakteristika deteta, okolnosti i ljudi koji to dete okružuju. Vaša obaveza zaista i jeste da je podržite i naravno da je pratite na turnirima. Međutim, roditelji često „izalze“ iz okvira podrške koju treba da pruže, pa postaju savetnici, taktičari, analitičari i teoretičari bolji i od samih trenera, a onda za svaki poraz ili neočekivani neuspeh i sami krive trenere ili neke druge okolnosti i spoljne faktore koji su uticali na ishod meča. Morate da znate da Vaše dete uči od Vas i ukoliko Vi budete ti koji i samo jednom njen poraz opravdate bilo kojim drugim faktorom, a ne njenom igrom ili igrom protivnika, dete će taj model lako preuzeti i koristiti se njime na sve moguće načine i u svim situacijama, čak bolje i od Vas samih.
S obzirom na to da je ona sada ta koja svoju lošu igru ili poraz brani spoljnim faktorima, koji nisu ni malo realni, samo je na Vama i treneru deteta da tome odlučno stanete na put. Moji konkretni saveti su da bez popuštanja i kompromisa nevezano od bilo kog meča ili turnira, razgovarate sa detetom o porazu i pobedi u sportu i kako se do njih stiže. Zatim da se dogovorite o ponašanju i reakcijama na izgubljene poene ili gemove u toku samog meča (postoje faze kroz koje igrač treba da prolazi između svakog poena). A onda nakon poraza, kada do njega dođe, sa vremenskom distancom pismeno i usmeno analizirate šta je to što je zaista dovelo do njene loše igre i kako će to da se popravi u narednim mečevima. Detetu je potrebno jasno i bez popuštanja ukazati na razloge poraza, kako ona sama ne bi imala prostora da ih traži u nerealnim stvarima.
Treba da znate da je ovo rešiv problem i ukoliko Vam je potrebna dodatna pomoć ili imate još pitanja, možete nas kontaktirati….
Dr Borka Malčić, doktor pedagoških nauka (pedagogija sporta) i bivša profesionalna teniserka.
Razvojni centar za decu i odrasle “Faktor”, Novi Sad
www.nsfaktor.com
Izvor: Detinjarije.com