Pitajte stručnjaka: Šta kad navikavanje na vrtić ide jako teško?

Pre nedelju dana sam ga upisala u vrtić i ide jako teško. Ne razume ih, ne jede, ne pije, ne igra se, ili plače ili sedi uz jednu vaspitacicu i posmatra.

Dragi čitaoci, započeli smo novu rubriku “Faktor iznenađenja” u saradnji sa Razvojnim centrom za decu i odrasle “Faktor”, koji okuplja vrsne stručnjake koje se bave razvojem dece – psihologe, pedagoge, defektologe, pedagoge, psihoterapeute, stručnjake za sportsku psihologiju i unapređenje spoljne podrške na razvojnom putu deteta u sportu. Prva pitanja već nam stižu, a ukoliko i sami imate neko, pišite na imejl: nsfaktor@gmail.com, a naša redakcija i stručnjaci iz “Faktora” će se potruditi da vam izađu u susret.

PITANJE

- Advertisement -

Poštovani,

živimo u Moskvi, Andrej se ovde rodio i uskoro puni tri godine. Kod kuće govorimo isključivo maternjim jezikom i on govori odlično za svoj uzrast. Ne idemo često u Srbiju, ovde imamo vrlo malo poznanika, nemamo rođaka, suprug puno radi a nas dvoje ostajemo kod kuće. Zato Andreju socijalizacija ide jako teško. Izbegava decu na igralištu, plaši ih se i uvek se radije igra sam ili sa mnom. Pre nedelju dana sam ga upisala u vrtić i ide jako teško. Ne razume ih, ne jede, ne pije, ne igra se, ili plače ili sedi uz jednu vaspitacicu i posmatra. Petog dana su me zvali da dođem po njega ranije jer nisu uspele da ga umire. Planirano je da ide u vrtić skraceno, na 4 sata, samo pre podne. Zna da postoje dva jezika i zna tridesetak osnovnih reči na ruskom. Razgovaramo i on ponavlja kako ga je tamo strah jer je sam. Kako mogu da mu pomognem? Kako da ga ohrabrim, motivišem?

Unapred zahvalna

ODGOVOR

Poštovana Ivana,

vrtić je velika promena i za mališane koji poznaju jezik i već imaju puno iskustva sa drugarima, a vaš sin je u još nezavidnijoj  situaciji. Tako da, dužnost nas odraslih je da njegovo ponašanje razumemo, damo mu vremena da se privikne, a i da mu pomognemo da početak vrtićkih dana bude  što bezbolniji. Daćemo vam neke  sugestije:

- Advertisement -
  • Što se boravka u vrtiću tiče, pričajte mu o rutini koja tamo vlada i ta predvidivost će mu, bar donekle, olakšati dane.
  • Puno puta ponovite da ćete vi ili suprug  UVEK I UVEK doći po njega.
  • Ukažite mu na sve lepo što se u vrtiću  dešava, jer deca često  ne vide lepa dešavanja od straha. Na adaptaciji se prepuštanje igri, inače, retko dešava i drugoj deci, jer  potrebno je vreme da deca steknu poverenje u čitav sistem.
  • Kažite mu da znate da su vaspitačice dobre i da su odabrale taj posao jer su baš želele da pomažu deci.
  • Pričajte mu o vašem boravku u vrtiću i naglasiti da je svima teško na početku i da će taj osećaj proći.
  • Pokušajte da se povežete sa nekim mamama iz vrtića, pa da saznate na koja igrališta vode decu, kako biste im se pridružili.
  • Možda sme neku malu igračkicu da ponese „da ga čuva“, mada je kod nas to uglavnom zabranjeno, jer je akcenat na ideji da je sve zajedničko.
  • Kada dođete kući, puno se mazite. Pitajte ga, šaljivo, da li je bar nešto lepo video, čega su se deca igrala…
  • Van vrtića, napravite dogovor sa nekim od  roditelja na igralištu, objasnite situaciju i motiv (kako ne bi pomislili da ste previše napadni) i praktično pokažite sinu kako se stupa u kontakt sa drugom decom. Vi , za početak, igru osmislite i decu uvedite kao aktere. Iako se ne razumeju, zbog jezičkih barijera, deca se mogu zaigrati uz podršku. Birajte igrališta gde ima manje dece, za početak. Ponovite ta iskustva više puta.
  • Pošto živite u Moskvi, izložite dete više ruskom jeziku, ako je neophodno uzmite i stručnu pomoć. U vrtiću će svakako brzo naučiti, ali znači će mu svaka prilagođena, nova reč.
  • Naoružajte se strpljenjem, i budite optimistični, jer on će verovatno jako zavoleti vrtić i drugare. Naravno, koliko je moguće posavetuje se i pratite sugestije vaspitačica, a s obzirom na specifičnost situacije, ukoliko imaju i pedagoško – psihološku službu, nemojte se ustručavati da zatražite savet. Na kom god kraju sveta, nama je to osnovni posao.

Adaptacija nikome nije laka, ni deci, ni roditeljima, a ni vaspitačima. Dobra vest je da je prolazna!

Veliki pozdrav iz “ Faktora“, i čekamo lepe vesti.

Snežana Golić, pedagog
Razvojni centar za decu i odrasle “Faktor”
www.nsfaktor.com

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Prvi dan leta – vreme kada Sunce ima glavnu ulogu

Leto na severnoj hemisferi zvanično počinje 21. juna, i taj dan nazivamo letnja dugodnevnica ili letnji solsticij.

Pitaju me kako, nakon dva karcinoma, podnosim neizvesnost onog „Šta ako…?“

Zastrašuje me scenario koji dolazi iz onog mog starog dela koji veruje da je briga način da se zaštitim. I podsetim sebe da postoji mnogo raznih načina da zaštitim sebe, osim brige. Autor: Ljiljana Milić

ZAVRŠNI ISPIT: Podsetnik na najvažnije – od ponedeljka polaganje

Završni ispit se polaže u ponedeljak, utorak i sredu, 23, 24. i 25. juna

UNICEF: Od ključnog značaja jačanje podrške roditeljima – od najranijeg uzrasta dece

Novi izveštaj osvetljava važnost ulaganja u programe podrške roditeljima od najranijeg uzrasta dece kroz međusektorsku saradnju i održivo finansiranje

Srpski Karibi – skriveno jezero u netaknutoj prirodi Fruške gore

Slikovito nazvano srpskim Karibima - ovo jezero nalazi se na samo 2 sata vožnje od Beograda i sat od Novog Sada

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img