Platonovo shvatanje vaspitanja i obrazovanja

Platonovo shvatanje idealne države je usko povezano sa njegovim shvatanjem vaspitanja i obrazovanja.

U vaspitanju i obrazovanju se od prve do treće godine deteta obraća pažnja na telesnu negu, od treće do šeste na redu je pripovedanje mitova, od sedme do desete gimnastika, a od desete do trinaeste čitanje i pisanje. Od četrnaeste do šesnaeste godine se uči pesništvo i muzika, kojoj Platon, kao vaspitnom sredstvu pripisuje poseban značaj. Od šesnaeste do osamnaeste treba se baviti matematikom, astronomijom, a od osamnaeste do dvadesete godine traje ratna obuka. Kada se taj deo vaspitanja i obrazovanja završi, sledi prvi izbor. Država proverava svakog pojedinca, a ispit se vrši nepristrasno i bez obzira na stalež kojem učenik pripada. Tako na primer oni koji ne pokažu sklonost ka umnom radu, ali su hrabri, ostaju u vojničkom staležu i ne napreduju dalje. Oni koji su se pokazali kao najsposobniji produžavaju naučno obrazovanje u sinoptičkom smislu do tridesete godine, kada dolazi drugi izbor, mnogo strožiji od prvog. Manje sposobni idu na činovnička mesta, a mali deo najsposobnijih proučava dijalektiku još pet godina, a onda postaju komandanti do pedesete godine. I oni su tek u pedesetoj godini sposobni da postanu vladari, tj. filozofi. Prema tome filozofi nisu samo teoretičari, nego imaju i veliko praktično životno iskustvo, koje im omogućava da sve dobro vide i odluče.

Vaspitanje i obrazovanje, po Platonu se ne odnosi samo na muškarce, nego i na žene, kojima se, kao i muškarcima, otvaraju iste duhovne mogućnosti, jer i one mogu da učestvuju u ratovanju i vladanju.

Između Platonovih staleža ne postoje ograde, koje pojedinac ne bi svojom ličnom sposobnošću mogao da savlada. Da li će neko postati radnik, vojnik ili arhont, to se ne rešava ni monopolisanjem prilika ni preporukama rođaka. Svako prema sposobnosti pokazanoj na ispitu može iz jednog staleža prelaziti u drugi. Tako na primer, ako se sin zemljoradnika istakne svojom filozofskom ili čuvarskom sposobnošću, državni organi određuju mu filozofsko ili čuvarsko vaspitanje, a ako sin filozofa ili čuvara pokaže zemljoradničku sposobnost, upućuju ga na zemljoradničke poslove.
Izvor: artnit.net

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Ima li nade da će svi moji drugačiji jednom biti deca sveta

Sabiram utiske. Ogorčeno branim školu. Nije ona čarobni štapić koji može sve brljotine ovog društva poništiti, izglancati i napraviti poželjni model.

Podgorica: Manekeni iz Doma starih oduševili publiku (VIDEO)

Manekeni iz podgoričkog Doma starih održali modnu reviju i oduševili publiku

Međunarodni Dan pešačenja – aktivnost koja pomaže i fizičkom i mentalnom zdravlju

Međunarodni Dan pešačenja obeležava se svake godine 15. oktobra, a ova aktivnost preporuka je svih stručnjaka iz oblasti zdravlja

Da bi religija i vera opstale moramo da ih modernizujemo

"Da bi religija i vjera opstale moramo da ih osavremenjujemo. Moramo da ih modernizujemo, da bi postali dio života koji može da nas prati” - smatra prof. Dr Jasna Bajraktarević

Dermatolog o povezanosti kancera i gel laka

U svojoj oblasti je izuzetno cenjen stručnjak, Dr Nera Nejtan je više puta govorila za New York Times, HuffPost, Forbes.com, ABC News i tako dalje. Na svom Instagram profilu deli savete koji se tiču brige o koži i dermatologije.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img