Istraživači su otkrili vezu između planiranih carskih rezova i komplikacija (poput astme, gojaznosti, dijabetesa) kasnije u životu. Međutim, bebe rođene neplaniranim, to jest hitnim carskim pokazale su manje zdravstvenih problema.
Mame, kao i lekari, većinom žele da izbegnu rađanje carskim rezom. „Carski rez je ozbiljan zahvat, povezan s mogućim nepovoljnim ishodima kako za majku tako i za dete, kome se treba i mora pribeći samo kada je to neophodno“, naglašava dr.sc. Senka Sabolović Rudman, uži specijalista fetalne medicine i akušerstva. Porođaj ne ide uvijek poa planu i može da se dogodi da nakon bolnih trudova završite na carskom rezu. Novo istraživanje pokazuje da to možda i nije loša stvar.
Pročitajte i: Razvoj crevne flore: kako se beba kolonizuje
Bebe imaju više zdravstvenih problema
Bebe rođene dogovorenim carskim rezom imaju više zdravstvenih problema od beba rođenih vaginalnim putem ili hitnim carskim rezom kad je majka već imala prirodne trudove, zaključak je studije objavljene u „Journal of American Medical Associates“. Tokom 15 godina, u Škotskoj su pratili su zdravlje beba rođenih u terminu i koje su bile prvo dete. Dosad se pretpostavljalo da će planirani carski rez izazvati bolje rezultate, zbog kontrolisanih uslova u kojima se izvodi.
„Kad se dete rodi prirodnim putem, dolazi u kontakt s majčinim bakterijama, što verojatno pomaže boljem razvoju imunološkog sistema“, objasnio je glavni istraživač doktor Mejrid Blek za Njujork Tajms. Bakterije iz majčinog porođajnog kanala, koje dete guta tokom vaginalnog porođaja, do te mere utječu na zdravlje da deca rođena carskim rezom pet puta češće razvijaju osjetljivost na uobičajene alergene.