Porođajne muke pre carskog reza nisu uzaludne

Bebe rođene dogovorenim carskim rezom imaju više zdravstvenih problema od beba rođenih vaginalnim putem ili hitnim carskim rezom.

Istraživači su otkrili vezu između planiranih carskih rezova i komplikacija (poput astme, gojaznosti, dijabetesa) kasnije u životu. Međutim, bebe rođene neplaniranim, to jest hitnim carskim pokazale su manje zdravstvenih problema.

Mame, kao i lekari, većinom žele da izbegnu rađanje carskim rezom. „Carski rez je ozbiljan zahvat, povezan s mogućim nepovoljnim ishodima kako za majku tako i za dete, kome se treba i mora pribeći samo kada je to neophodno“, naglašava dr.sc. Senka Sabolović Rudman, uži specijalista fetalne medicine i akušerstva. Porođaj ne ide uvijek poa planu i može da se dogodi da nakon bolnih trudova završite na carskom rezu. Novo istraživanje pokazuje da to možda i nije loša stvar.

- Advertisement -

Pročitajte i: Razvoj crevne flore: kako se beba kolonizuje

Bebe imaju više zdravstvenih problema

Bebe rođene dogovorenim carskim rezom imaju više zdravstvenih problema od beba rođenih vaginalnim putem ili hitnim carskim rezom kad je majka već imala prirodne trudove, zaključak je studije objavljene u „Journal of American Medical Associates“. Tokom 15 godina, u Škotskoj su pratili su zdravlje beba rođenih u terminu i koje su bile prvo dete. Dosad se pretpostavljalo da će planirani carski rez izazvati bolje rezultate, zbog kontrolisanih uslova u kojima se izvodi.

„Kad se dete rodi prirodnim putem, dolazi u kontakt s majčinim bakterijama, što verojatno pomaže boljem razvoju imunološkog sistema“, objasnio je glavni istraživač doktor Mejrid Blek za Njujork Tajms. Bakterije iz majčinog porođajnog kanala, koje dete guta tokom vaginalnog porođaja, do te mere utječu na zdravlje da deca rođena carskim rezom pet puta češće razvijaju osjetljivost na uobičajene alergene.

spot_img
spot_img

Najnovije

Kad roditelji umesto poklona za Božić dobiju savete šta mogu bolje

Ono što možda deluje kao bezopasan savet, može povećati...

Postepeno uvođenje graničnog sistema EES – šta to znači za građane Srbije

Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.

Kako da saopštim suprugu ili supruzi da hoću da se razvedem

Odlomak iz priručnika "Razvesti se ili ne" Jelene Holcer.

Domaća riblja pašteta – ukusan i brz posni obrok

Riblja pašteta je ukusno i zasitno jelo koje je idealno za dane posta.

Danas se sa rođenjem deteta počinje pre trudnoće da se ne poremete sve zacrtane ambicije i preduslovi

U prvim danima po rođenju moja sestra od tetke nije imala krevetac. Spavala je u otvorenom koferu. Do danas nismo primetili da su joj ostale traume od toga.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img