Povratak prirodi: Odrastanje puno ukusa, mirisa i boja

U Zemunu ima jedno mesto na kom deca odrastaju s prirodom. Izvan gradske buke i vreve, ali u gradu, u rezidencijalnom delu Zemuna, kod stadiona Teleoptik, nalazi se Centar za razvoj dečjih interesovanja Povratak prirodi.   Ova predškolska ustanova svoje ime duguje ideji švajcarsko-francuskog filozofa i humaniste, Žana Žaka Rusoa. Povratak prirodi je princip života […]

U Zemunu ima jedno mesto na kom deca odrastaju s prirodom. Izvan gradske buke i vreve, ali u gradu, u rezidencijalnom delu Zemuna, kod stadiona Teleoptik, nalazi se Centar za razvoj dečjih interesovanja Povratak prirodi.

 

- Advertisement -

Vrtić Povratak PrirodiOva predškolska ustanova svoje ime duguje ideji švajcarsko-francuskog filozofa i humaniste, Žana Žaka Rusoa. Povratak prirodi je princip života u prirodi i u skladu s prirodom, jer on omogućava pravilan razvoj pojedinca koji će sačuvati i razvijati svoju prirodnu dobrotu i radoznalost.

Kako je primetila čuvena pedagoškinja, Marija Montesori, najvažniji period života čoveka je od rođenja do njegove šeste godine. To je period tokom kog se formira inteligencija i celina čovekovih psihičkih snaga. Upravo u ovom periodu odrastanja, praktičari Povratka prirodi omogućuju i pomažu deci da u prirodi razviju sve svoje potencijale.

Sade, zalivaju, beru…

Vrtić Povratak PrirodiOgromno dvorište je okosnica sadržaja. Osim velikog travnatog prostora za igru i sport, u dvorištu je oformljen kaskadni bio-vrt na tri nivoa, koji su zajedničkim snagama podigli praktičari Centra za razvoj dečjih interesovanja i roditelji dece koja ovde dolaze. Svako dete je posadilo svoje drvo života. Za par godina, deca će se s njih sladiti jabukama, kruškama, dunjama, kajsijama, breskvama, višnjama, trešnjama, aronijama, lešnicima. Dok voćke ne počnu da rađaju, deca ih neguju, zalivaju, čupkaju korov oko njih, skidaju nove niske grane da bi formirali krošnje, raduju se svakom novom listu. Gledaju ih kako rastu i kako se menjaju kroz godišnja doba. Iako se ne pomeraju i ne pričaju, deca vide i osećaju kako njihovo drveće živi.

A dole, na zemlji, što između voćki, što u posebnoj namenskoj bašti, uz mentorstvo praktičara Centra, deca su posadila i povrće.

„Ne samo da izgrađuju odnos sa biljkama tako što ašovčićima pripremaju zemlju za sadnju, pa svojim prstićima spuštaju seme u jamice koje su sami napravili, zalivaju ih i gledaju kako iz tog suvog semena niču izdanci, deca kroz čitav ovaj proces vežbaju motoriku, finu motoriku, strpljenje, koncentraciju, a na kraju, kada njihove biljke počnu da rađaju i deca vide i shvate da se paradajz, paprika, krastavac, spanać, tikvice, šargarepa, rotkvice ne proizvode u prodavnici ili na pijaci, deca se s uživanjem slade plodovima kojim su dala život. I ona deca koja nisu volela sveže povrće kada su došla u vrtić, nakon što su ih sama uzgajala, počela su da ih jedu“, kaže Željko Marinković, jedan od praktičara Povratka prirodi.

- Advertisement -

Zimnica u razvojnom planu

Vrtić Povratak PrirodiU Povratku prirodi imaju kuhinju i kuvara koji pomaže deci da izaberu koje će začinsko bilje iz bašte upotrebiti za ručak. Kad uberu povrće, na česmi kraj bašte ga operu, pa na terasi naseckaju u sud i naprave salatu. Ovo je čest scenario u sezoni bašte.

U vreme stavljanja zimnice, deca imaju pune ruke posla. Ona su od svojih baka nabavila recepte za ajvar, džem, turšiju. Skok do bašte po osnovne sirovine i – na posao. Sve rade zajednički i svi prolaze kroz svaku fazu pripreme. Peku se paprike, ljušte, čiste, seckaju, kuvaju, mešaju, sipaju u tegle, i eto ajvara. Skupljaju se šljive sa dva drveta koja nikad ne „omanu“ i pozamašno rode. Vade se koštice, sipa se šećer i meša li se meša, sve dok se smesa dovoljno ne zgusne. Kad stavljaju turšiju, da bi je učinila zabavnijom, deca prave Vrtić Povratak Prirodifigurice od kornišona, karfiola, šargarepica i ostalog.

U jesen se zatvara sezona bašte, ali ne i sezona kuvanja. Svake druge nedelje, kada na svojim multikulturalnim putovanjima širom sveta upoznaju narode i njihove običaje, deca sa kuvarom pripremaju i jedu tradicionalna nacionalna jela. Ni tu se njihovo drugovanje sa hranom ne završava, jer kroz zanatske radionice deca postaju pekari-pecivari, poslastičari, bombondžije.

Odrastanje u Povratku prirodi možemo nazvati prirodnim odrastanjem punim ukusa, mirisa i boja.

spot_img
spot_img

Najnovije

Kad roditelji umesto poklona za Božić dobiju savete šta mogu bolje

Ono što možda deluje kao bezopasan savet, može povećati...

Postepeno uvođenje graničnog sistema EES – šta to znači za građane Srbije

Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.

Kako da saopštim suprugu ili supruzi da hoću da se razvedem

Odlomak iz priručnika "Razvesti se ili ne" Jelene Holcer.

Domaća riblja pašteta – ukusan i brz posni obrok

Riblja pašteta je ukusno i zasitno jelo koje je idealno za dane posta.

Danas se sa rođenjem deteta počinje pre trudnoće da se ne poremete sve zacrtane ambicije i preduslovi

U prvim danima po rođenju moja sestra od tetke nije imala krevetac. Spavala je u otvorenom koferu. Do danas nismo primetili da su joj ostale traume od toga.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img