‘Neprijatelj samopouzdanja je obeshrabrivanje i strah’, kaže poznati psiholog i savetuje kako da vaspitate samopouzdano dete:

Samopouzdanje je jedan od najvećih poklona koji roditelji mogu dati svom detetu. Karl Pikard, psiholog i autor 15 knjiga o vaspitanju, kaže da će deca kojoj nedostaje samopouzdanja nerado probati nove stvari jer će se plašiti neuspeha ili razočaranja.
‘Neprijatelj samopouzdanja je obeshrabrivanje i strah’, kaže poznati psiholog i savetuje kako da vaspitate samopouzdano dete:
1. Cenite njihov trud bez obzira da li su pobedili ili izgubili
Važno je da su uložili trud, a rezultati će već doći. Čak i ako nije uspeli da pobede u nečemu, pohvalite ih što su pokušali i dali sve od sebe.
2. Podstičite ih da vežbaju kako bi unapredili svoju veštinu
Vrlo je važno da deca znaju da se veštine mogu uvežbati. To će im povećati samopouzdanje i razviti svest da mogu postati bolji u nečemu.
3. Pustite ih da sami pronađu rešenje nekog problema
Jako je važno da deca sama znaju da rešavaju probleme, da ne odustaju i traže rešenja kad se nađu pred zidom.
4. Dopustite im da se ponašaju u skladu s godinama
Deca moraju biti deca i dopustite im da budu detinjasti i zaigrani. Uostalom, deca kroz igru najbolje uče.
5. Podstičite njihovu radoznalost
Radoznalost je siguran put do učenja i deci je sasvim prirodno. Prvi put vide svet oko sebe i sve ih zanima. Neka vam nikad ne dosadi da odgovarate na njihova pitanja.
6. Postavljajte pred njih nove izazove
Kroz izazove rastemo, a bez novih izazova stagniramo na mestu. Deca moraju pokušavati da postignu sve više i više i vi ste tu da im pomognete.
7. Izbegavajte davanje prečace do cilja ili da pravite izuzetke za svoje dete
Neke se stvari jednostavno moraju naučiti na teži način, a ako dete misli da će proći lako, neće biti u stanju uhvatiti se u koštac s preprekama u životu.
8. Nikad ne kritikujte njihovo rešenje
Čak i ako u nečemu nisu briljirali, trud je taj koji se ceni. Ne kritikujte ih kako su nešto uradili već im, ako je potrebno, ponudite savet.
9. Tretirajte njihove greške kao sastavne elemente učenja
Tako radi taj i greši a to se svakako odnosi i na decu, kroz te se greške uči i ta se škola ne zaboravlja.
10. Otvorite im vrata za nova iskustva
Pokazujte im nova mesta, upoznajte ih s novim ljudima, omogućite im da isprobaju nove stvari.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Deca instinktivno izvode neke pokrete, a roditelji ih u tome sprečavaju
- Ne vrti se u krug, biće ti muka! Siđi sa drveta, pašćeš! Izađi iz tog peska, vidi kako si prljav, navući ćeš neku bolest - česte su roditeljske zapovesti,...
Mit o talentu: Zašto je važno stalno raditi na sebi
Metju Sajid, dvostruki olimpijac, iskoristio je svoju životnu priču da bi u knjizi Mit o talentu: Moć vežbe (Psihopolis institut) razotkrio kako su uspeli oni najveći među nama i zašto...
Snežana Golić: Tradicionalno i moderno roditeljstvo
O meni Kažu da ako radiš ono što voliš , nikada nisi na poslu. Tako je sa pedagogijom i sa mnom. To nije lak posao, ali je prava i iskrena...
Psiholozi: Školskoj deci pažnja u poslednjoj deceniji opala za – polovinu
Prvo su dete naučili da na maminom mobilnom telefonu pronađe video-igricu, a onda je progovorilo prve reči. Umesto plišanog mede, za prvi rođendan najverovatnije se obradovalo nekoj „pametnoj igrački”, a...
Nema komentara.