Na arheoliškim nalazištima u Evropi pronađene su male keramičke posude, ponekad u obliku životinja, sa izlivom kroz koji je mogla da se sipa tečnost. U njima su pronađeni ostaci životinjskog mleka, i naučnici smatraju da su služile za hranjenje dece, što predstavlja dragocen arheološki uvid u ishranu ljudi u preistoriji, piše časopis „Nature“.
Arheologija je dugo ignorisala decu pri istraživanjima davnih populacija, ali današnji naučnici sve više prepoznaju značaj dece kao faktora od uticaja na razvoj ranih društava. Jedan od takvih primera u ljudskoj praistoriji je takozvana Neolitska demografska tranzicija, kada je došlo do naglog povećanja brojnosti populacije u odnosu a prethodno doba. Tokom neolita, neke ljudske zajedice napuštaju način života lovaca-sakupljača i prelaze na gajenje useva i životinja. Kako je ova promena dovela do bejbi buma? Naučnici smatraju da pristup hranjenju beba može biti od značaja. Naime, pretpostavlja se da je odbijanje deteta od dojke u periodu neolita počelo da se dešava u ranijem uzrastu nego ranije, zahvaljujući korišćenju životinjskog mleka i biljnih izvora ugljenih hidrata. Na taj način skratio se i period neplodnosti kod porodilja, što je omogućilo da žene rađaju više dece i kao rezultat imao nagli porast populacije.
Planirana su dalja istraživanja koja bi bacila svetlo na efekte uvođenja životinjskog mleka u ishranu beba tokom neolita, analizom posmrtnih ostataka na mestima sahranjivanja. Tako bi se otkrilo da li su promene u ishrani dovele do povećanja smrtnosti beba ili do eventualnih bolesti. Takođe, analiza zubnih naslaga može pokazati i u kom uzrastu su deca prelazila sa majčinog mleka na životinjsko, što bi donelo nove uvide u život beba i dece u periodu praistorije.
Izvor: Detinjarije.com