U prvim nedeljama života beba uglavnom spava, čak i kada se probudi između dva hranjenja provodi vreme u polu snu. Ponekada bebe i dok jedu dremaju, pa je potrebno podsticati ih na dojenje dodirivanjem usana bradavicom. Beba je u tom periodu živahna od dva do tri minuta u satu danju i još manje noću, što je sve skupa oko sat vremena u toku jednog dana.
Do kraja prvog meseca period živahnosti se povećava na dva do tri sata uz jedan duži period po podne. Ako biste u ovom periodu bebu preterano stimulisali igračkama, naročito onim koje proizvode zvuk ili biste joj stalno pričali, pevali joj i nosili je u rukama, verovatno bi reagovala plačem.
Između treće i dvanaeste nedelje kod većine beba se javlja period uznemirenosti krajem dana. Ova pojava se uglavnom tumači pojavom grčeva pa se primenjuju razna sredstva za njihovo ublažavanje koja bebi nekada pomognu a nekada i ne. Krajem trećeg meseca ovi problemi uglavnom iščezavaju.
Postoji tumačenje da je neutešno plakanje u kasnim popodnevnim satima uzrokovano obiljem stimulacija kojima je beba izložena. Nedovoljno razvijen centralni nervni sistem u određenom trenutku nije u stanju da obradi sve informacije koje stižu iz bebinog organizma i njenog okruženja i to se manifestuje uznemirenošću koje prerasta u naizgled bezrazložan plač (beba nije gladna i ne spava joj se). Zato treba smanjiti stimulaciju kako bismo bebi pomogli da se izbori sa svim što joj se dešava.
Saveti za pravilnu stimulaciju bebe:
Ceo ovaj text se odnosi na to kad je prva beba. A sta sa ljudima koji imaju jos dvoje troje dece u kuci, kako obezbediti tako savrsene uslove za idealan razvoj?