Preživela sam svoje suviše slobodno detinjstvo

Danas naša deca rastu sa sigurnosnim povocima oko vrata kojima mislimo da ih držimo podalje od opasnosti.

Piše: Džulija Park Trejsi

Odrasla sam u porodici sa petoro dece. Odrasli smo prevozeći se nagurani na zadnjem sedištu karavana, svi petoro bez auto sedišta. Nismo pili multivitamine i provodili smo leti sate u bazenu bez ikakvih zaštitnih faktora. Nismo imali ne samo porodičnog lekara nego nikakve preventivne i sistematske preglede kada smo bili mali. U bolnicu smo odlazili samo ako bi smo imali neku ozbiljniju povredu. Kada bi smo bili prehlađeni, ostajali bi kod kuće i ležali na kauču dok nam ne bude bolje, i gledali sapunice i kvizove. Kada bi smi imali grip iskašljavali bismo šlajm i pljuvali ga u sudoperu. Ako bismo pali i razbili usne ili bilo šta drugo, dobijali smo kockicu leda umotanu u krpu da njom rešimo problem. Postoji jedna stara izreka da dok ne porastemo moramo pojesti kilogram prašine, i naše detinjstvo je bilo baš takvo. Uz to, izgleda da je trebalo odrati baš dosta kože sa kolena i zalomiti mnogo noktiju.

Krajem šezdesetih i ranih sedamdesetih već su nastale neke promene u podizanju dece. Naše majke nisu dojile, a mi smo učili da hodamo u ortopedskim cipelama, što nije bilo lako i veoma je bolelo, a one bi kasnije završile ofarbane u bronzu kao ukras na kaminu. Nije bilo autosedišta, majke su decu držale u krilu tokom vožnje ili se koristila ležaljka za automobile. Još uvek nije bilo pelena za jednokratno korišćenje i majke su i dalje prale pelene. Znam da smo na dve nedelje dobijali ceđenu pomorandžu jer je pedijatar tako rekao majkama, da je to baš dobro.

Naša slobodna deca

Roditelji tada nisu brinuli o deci jer se svi roditelji bili slobodni da izgrde bilo čije dete ako se ono ne ponaša kako priliči.

Nijedan od mojih rođaka nije išao u predškolsku ustanovu iz prostog razloga- ona ​​nije postojala. Sa 5 godina, odlazila sam u obdanište u popodnevnim satima, tri bloka dalje. Roditelji nisu brinuli šta deca rade okolo, jer su svi pazili svu decu. Svuda ste išli sami, sem što je postojala studentska patrola na pešačkim prelazima oko škola, čiji je zadatak bio da pomogne deci da pređu ulicu.

Na drugim pešačkim mestima, nije nam bio problem da pređemo ulicu bez pešačke patrole.Čak smo uživali da leti bosi gazimo po belim trakama i pešačkim zebrama jer je tamo bilo prijatnije za naša bosa stopala nego na pregrejanom asfaltu. Da, i u centar grada smo išli bosi.

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Kada deca ne žele da pričaju

Jedan dan moj sin je došao kući vidno uznemiren. Pokušavajući da smirim svoju zabrinutost nežno sam mu se obratila: "Deluješ mi uznemireno". Odgovorio mi je "U redu sam", sa suzama u očima i oborenog pogleda. 

Dečak zbog kog se ispisao celi razred divlja i u novoj školi

Roditelji ostavili decu kod kuće, 30 njih stiglo pred školu kako bi razgovarali sa direktorom

Bili smo na predavanju dr Gordona Njufelda

Sinoć smo prisustvovali predavanju dr Gordona Njufelda i možemo reći da nam se čini da smo obrnuli krug.

Svetski dan učitelja – Učenje je otkrivanje da je sve moguće

Svetski dan učitelja obeležava se svakog 5. oktobra širom sveta sa ciljem da se skrene pažnja na značaj ove profesije i uticaj onih koji su krenuli za ovim pozivom

Cimet rolnice – najslađe pecivo koje se slavi širom sveta (RECEPT)

Cimet rolnice su jedno od najslađih peciva i jedno od najomiljenijih - pa su zato zaslužile i svoj DAN, 4. oktobar

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img