Većina dece ne može da se uspava bez priče za laku noć – večernji ritual, tradicija u mnogim porodicama, obično izvode oba roditelja, u smenama.

Ovaj magični trenutak inspirisao je dr Elizabet Dursma sa Univerziteta u Valongonu, u Australiji, i ekipu naučnika sa Univerziteta Harvard da obave istraživanje o uticaju čitanja deci. Rezultati njihove studije su pokazali da su priče za laku noć koje priča tata izuzetno delotvorne.
Istraživači su ustanovili da su očevi mnogo ekspresivniji i skloni interpretaciji. Za razliku od majčinog, mahom dramatičnog čitanja, teatralno očevo čitanje više pospešuje dečju maštu. Ova stimulacija mozga utiče na razvoj govora kod dece, posebno kod mališana mlađih od dve godine.
Po mišljenju dr Dursma, koja je bila vođa istraživanja, čitanje može da pomogne detetu da razvije svoje psihomotorne sposobnosti tako što će, na primer, okretati stranice.
“Očevi bi trebalo da se više angažuju kako bi deci pomogli da razviju svoje sposobnosti. Mogli bi da im postavljaju zagonetke, da zajedno crtaju, pišu i prave kolaže”, navela je ona.
Autori studije ističu, takođe, da je čitanje priče za laku noć idealan trenutak za uspostavljanje bliskog odnosa između oca i sina.
Izvor: Tanjug
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Tata kupi mi auto: Nedeljko Rvović
Predstavite nam se kao tata? Ja sam zahvalan i srećan otac jedne divne devojčice Sare, koja ima 3 godine, ispunjen suprug i srećan porodičan čovek koji uživa u svakoj sekundi...
Zašto deca u drugim kulturama nemaju “tantrume”?
Piše: Jovana Papan Kada je ćerka Majkalin Douklef iz San Franciska napunila tri godine, Majkalin je bila na ivici nerava. Trogodišnja Rouzi neprestano je imala napade besa, tzv. tantrume, prilikom...
Kako da brže uspavam bebu: 4 jednostavne tehnike za mame i tate
Uspavljivanje bebe može biti pravi pakao u nekim momentima. Da, da, potpuno...
Zašto novac koji se daje hraniteljima ne dobijaju biološki roditelji?
Siromaštvo nikada nije jedini razlog zbog kojeg se deca oduzimaju biološkim roditeljima i smeštaju u hraniteljsku porodicu. Najbolja potvrda te teze je činjenica da oko 400.000 dece u Srbiji živi...
Nema komentara.