Brojne su i očigledne prednosti odeće od prirodnih materijala u odnosu na onu od veštačkih tkanina. A jedna od najvažnijih je to što su svila, vuna, pamuk i drugi prirodni materijali hipoalergeni, dakle ne izazivaju iritacije, mekani su, nežni i vrlo prijatni za kožu, i to ih čini poželjnim i pravim izborom za odeću. Zato svi koji imaju osetljivu kožu, a naročito bebe kod kojih se imuni sitem kože nije razvio u pravoj meri, treba da koriste odeću izrađenu od tkanina prirodnog porekla.
Iako se uzgaja od davnina, tek u srednjem veku pamuk je postao dostupniji, a danas je najčešće korišćen prirodni materijal. To je biljka koja nakon branja i suptilne tehničke obrade postaje tekstil. Pamučni materijali su, što je veoma važno, otporni na toplotu, dobro štite od alkalnih (baznih) materija, otporni su na habanje naročito kada su mokri, pa mogu da izdrže više ručnih i mašinskih pranja. Osim toga, podnose izuzetno visoke temperature, pa se mogu otkuvavati, ali i peglati na temperaturi od gotovo 200 stepeni Celzijusa. Vrlo važna osobina pamučnih tkanina je i to da lako upijaju vlagu, pa su vrlo prijatni u toplim mesecima kada je znojenje pojačano i kada je telu potrebna odeća koja lako upija vlagu, a istovremeno daje osećaj suvoće. Upravo ove osobine pamučnoj garderobi i pelenama za bebe daju prednost u odnosu na ostale materijale.
– Vrlo je važno da odeća i veš koji dolaze direktno u kontakt s kožom bebe budu od prirodnih materijala, jer jedino takvi materijali ne iritiraju kožu i ne izazivaju alergije i crvenilo. A u slučaju da takve promene postoje, prirodni materijali deluju terapeutski na nežnu dečju kožu jer umiruju iritacije. Koža bebe tokom prve godine života polako sazreva, njen hidrolipidni zaštitni sloj se potpuno formira do kraja prve godine života, i u tom periodu je vrlo važno da odeća bude od prirodnih materijala koji će biti prijatni koži – objašnjava dr Danijela Milosavljević.
Trenutni trendovi i najnovija istraživanja, po rečima naše sagovornice, pokazuju da mame sve više žele da koriste proizvode od sastojaka prirodnog porekla! Za svoju bebu žele proizvod koji joj obezbeđuje miran i bezbrižan san, od prirodnih je sastojak i kom mogu potpuno da veruju. Ne čudi zato da proizvođači odeće za bebe, naročito pelena, neprestano usavršavaju svoje proizvode.
–Najnovija generacija Evy baby pelena ima gornji sloj sačinjen od 100 posto prirodnog pamuka koji u direktnom kontaktu s kožom daje osećaj mekoće i udobnosti. Regija koja upija tečnost povećana je i produžena, a sadrži superupijajuće kristale koji imaju sposobnost vezivanja veće količine tečnosti. Dodatni sloj na peleni omogućuje dva puta brže upijanje tečnosti, a dvostruka zaštita na bočnim stranama onemogućuje curenje. Ove pelene, takođe, imaju elastične i mekane lepljive bočne trake za učvršćivanje, ne sadrže parabene, latex i BPA pa su hipoalergene i potpuno bezbedne za nerazvijenu dečju kožu – pojašnjava dr Milosavljević.
Doktorka dodaje i da je pamuk, pa tako i tkanine od njega, prirodan materijal koji podseća i miriše na čisto. Ne šteti koži, mekan je i prijatan.
Najnovije Evy baby palene proizvedene su tako da ispunjavaju sve zahteve nežne kože beba, zato i jesu izbor njihovih mama. Kada je reč o dostupnim veličinama za Evy baby box pakovanja po kilaži kao i o oznakama za kilažu, doktorka Milosavljević naglašava: -Evy baby box je dostupan u tri veličine obeležene brojevima 3, 4 i 5, a podeljene su prema težini bebe. Box 3 odgovara bebama od pet do devet kilograma, box 4 težini od sedam do 14, a box 5 bebama teškim od osam do 16 kilograma.
Kolumbova dragocenost
Nepobitno je da savremeni čovek koristi pamuk više od bilo kojeg drugog prirodnog vlakna, a to, zbog svih njegovih osobina, uopšte nije slučajno. Ipak, tek od pre jedva jednog veka postao je dostupan svim društvenim staležima. Proizvodi od pamuka bili su poznati u Indiji i Srednjoj Americi još pre 5.000 godina. Zanimljivo je da su Evropljani, videvši prvi put pamuk sa čuđenjem pisali o njemu. Opisivali su ga kao vlakno slično vuni. U to vreme, a reč je o kasnom srednjem veku, zbog visoke cene pamuk je bio dostupan samo vrlo bogatim slojevima stanovništva. A kada je Kristofer Kolumbo zaplovio da pronađe kraći put do Indije, jedan od najvažnijih ciljeva bio mu je da, uz ostale dragocenosti, donese pamuk.
Izvor: Detinjarije.com