Bebe koje sisaju duži period pod većim su rizikom da dobiju karijes na zubima, pokazala je studija u Americi.

freeimages.com
LOS ANĐELES -Istraživači su otkrili da je oko 40 procenata beba koje su sisale između šestog i 24. meseca, imalo karijes na zubima.
Bebe koje sisaju duži period pod većim su rizikom da dobiju karijes na zubima, pokazala je studija u Americi. Iako nove majke svi bombarduju informacijama o svim koristima dojenja, ono ipak ima i svoje mane.
Istraživači su otkrili da majke koje doje svoju decu nakon druge godine života, zapravo čine mališanima medveđu uslugu, jer takva deca često dobijaju karijes na zubima. Naučnici sa Univerziteta u Kaliforniji sproveli su ovu studiju nad 458 beba u Brazilu.
Dojenje – šta je “normalno”?
Većina beba je bila dovoljno stara da jede čvrstu hranu, a naučnici su ih sve proveravali kada su imale 6, 12 i 38 meseci.
Kada im je bilo 6 meseci, naučnici su prikupili podatke o tome koliko mleka beba pije dnevno, kao i koliko toga pije osim majčinog mleka. Šest meseci kasnije, roditelji su rekli naučnicima da li su bebama davali neku tvrdu hranu, a stomatolog je prilikom svake posete proveravao zubiće bebama.
Istraživači su otkrili da je oko 40 procenata beba koje su sisale između šestog i 24. meseca, imalo karijes na zubima do kraja studije. Za bebe koje su nastavile da sisaju nakon druge godine, taj broj raste na 48 procenata.
Ipak, naučnici naglašavaju da to ne dokazuje da majčino mleko samo po sebi prouzrokuje karijes.
Moguće je da mleko u kombinaciji sa viškom rafinisanog šećera u današnjoj hrani dovodi do toga da dečici koja duže sisaju zubi brže stradaju.
Iako je potrebno još istražiti ovaj fenomen, dobijeni rezultati se poklapaju sa onim što stomatolozi preporučuju, a to je da sa dojenjem treba prestati kada beba dobije prve zube. Iako samo majčino mleko ne stvara karijes, oni smatraju da je “fizički aspekt sisanja” presudan.
Doji i pusti druge da ne doje
To se odnosi na činjenicu su, prilikom sisanja, bebini zubi u direktnom kontaktu sa mlekom, i odvojeni su od pluvačke. To sprečava pljuvačku da razgrađuje bakterije, a to povećava rizik od dobijanja karijesa.
Dobre vesti su da bebini zubići mogu veoma lako da se očiste, čime se uspešno izbegava karijes. Jednostavno vlažnom krpom i prstom obrišite bebi desni, kako biste se otarasili viška hrane. Kada beba dobije zube, možete da krenete da koristite mekanu četkicu, prilagođenu najmlađima.
Izvor: RTV
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Opet devojčica? Sad moraš i treće…
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
5 korisnih saveta za brigu o bebama
Ako ste nedavno postali roditelj, sigurno ste svesni da postoje mnoge stvari o odgajanju dece koje je potrebno da naučite za vrlo kratko vreme. Vaša beba se rapidno menja prvih...
VIDEO: Beba spava u vodenjaku, doktori je bude
Bebe se mogu roditi u celoj amnionskoj kesi. Amnionska kesa je membrana koja je ispunjena providnom tečnošću unutar koje se nerođena beba razvija i raste. Rođenje trojki je vrlo retko,...
Odlučila je da rodi dete, iako je znala da ono neće moći da živi
Ona je uspela u jednoj minuti da shvati da će njeno dete umreti, ali i da oseti potrebu da drugoj deci pomogne. To je bilo nešto najjače što sam ikada...
Glupost… Sisala sam 2 godine i imam jedan popravljen zub samo, a imam 26 godina. Mislim da karijes nema veze sa majcinim mlekom nego sa ishranom i sa genetikom.
Slažem se, glupost.
Boze moj, sa kakvih tabloida nam plasirate ove gluposti? Da li je iko od urednika procitao ovaj tekst??