„Vrhunski med je kao vrhunsko vino – ukus mu je prefinjen, kompleksan i prepoznatljiv“
– Magazin Opre Vinfri
Piše: Ema Tatić
Mirisan i viskozan, med je najomiljeniji prirodni zaslađivač. Širom sveta, ljudi ga stavljaju u čaj, mažu na hleb, dodaju u slane i slatke obroke, ili ga prosto jedu samog, ne bi li se zdravo osladili. Med, kao što svi znamo, prave pčele, i to od nektara sakupljenog sa biljaka, i iako nema svo cveće nektar pogodan za spravljanje kvalitetnog meda, postoje mnoge vrste koje daju i te kako dobar med, te stoga imamo i stotine vrsta meda.
Mnoštvo biljnih sastojaka u medu podstiče i jača čovekov imuni sistem, a što se količine meda koju dnevno treba unositi u organizam tiče, eksperti kažu da treba da se unosi onoliko grama meda koliko osoba ima kilograma, ali ne odjednom, već u toku čitavog dana. Radi što bolje orjentacije, treba znati da se kašikom zahvata oko 30, a kašičicom 15-ak grama meda. U slučaju preterane konzumacije meda, može doći do mučnine, porasta telesne temperature i sličnih manifestacija, koje će nestati kada se pojedeni med svari. Naravno, osobe kojima je i inače zabranjen ili ograničen unos šećera iz zdravstvenih razloga, trebalo bi da poslušaju taj savet i kada je med u pitanju.
SASTAV
Pored ukusa i boje, ono što u najvećoj meri razlikuje vrste meda, jeste količina minerala koju sadrže. Iako sastav meda stalno varira, i ne može se unapred znati tačan procenat svih materija koje ga čine, generalno važi da bagremov med ima relativno malo minerala, lipov nešto više – do 18, za njim sledi livadski, a najviše imaju šumski i kestenov med, sa preko 40 mineralnih materija. Zato je najbolje koristiti kestenov med pri pojačanom psiho-fizičkom naporu, kako bismo što adekvatnije „nahranili“ mozak. Prema sastavu, med se visoko kotira među prehrambenim proizvodima, jer sadrži sve esencijalne aminokiseline, zatim vitamine B1, B2, B3, B6, B12, C, PP, A, A, K, E, folnu kiselinu, organske kiseline (posebno ribonukleinsku), aromatične materije, polenova zrna, alkaloide, koloide, biogene stimulanse, biljne antibiotike, fitohormone i još mnogo supstanci koje treba tek pronaći, izolovati i proučiti.
KVALITET
Svako ko želi da sazna kakav med je kupio, može da napravi sledeći test – med se zahvati kašičicom, i prati se nit koja se stvara dok klizi sa nje. Med ne bi trebalo da se prekida, niti da stvara kapljice (kao voćni sirupi), već se samo istanjuje u slapovima. Pravi med se tokom vremena kristališe i po tome se razlikuje od raznih drugih supstanci koje liče na med, ali to nisu.
PRIPREMA MEDA
Nema potrebe naročito ga pripremati pre upotrebe. Ukoliko tečan med postane gust (kristalizuje se) potrebno je samo da stavite teglu u vruću vodu, i sačekate 15-ak minuta.
UPOTREBA
Pri upotrebi meda za zaslađivanje toplih napitaka, prvo treba sačekati da se napici ohlade na 40-450C, jer će u suprotnom med izgubiti svoja lekovita svojstva. Kako ističu domaći pčelari, ukoliko osoba pati od bolesti mokraćnih kanala, poželjno je da pije med rastvoren u čaju od šipka, u slučaju prehlade – lipov med u šolji toplog mleka, za ublažavanje srčanih tegoba – livadski med sa sokom od 1 limuna u šolji vode, a za popravljanje opšteg stanja organizma, dobro je svako jutro na prazan stomak popiti šolju mlake vode sa kašikom meda.
Kako bismo obezbedili unos svih neophodnih materija, najbolje je med kombinovati sa polenom, matičnim mlečom i propolisom.
ČUVANJE
Med lako upija vlagu, te će se pokvariti ukoliko stoji loše zatvoren. Čak može i da se ukiseli, budući da dolazi do fermentacije. Takav med peni po površini, i dolazi do izmene mirisa. Čuva se u dobro zatvorenoj posudi na tamnom mestu. Kako bi se zadržala sva blagodatna dejstva, med treba da se skladišti i konzumira isključivo nemetalnim posuđem – na primer, treba da se čuva u staklenim ili keramičkim posudama, a uzima drvenim ili plastičnim kašičicama.
MED U DEČIJOJ ISHRANI
U mnogim zemljama med se deci daje od rođenja, mada stručnjaci uglavnom preporučuju da se sačeka do prvog rođendana i sazrevanja sistema za varenje. Uvodi se postepeno, kao zaslađivač u mleku ili čaju. Kada dete pati od alergija, savetuje se oprez prilikom uvođenja meda, i davanje doza od po jednog grama na svaki kilogram telesne mase deteta, podeljeno na dve do tri doze, nakon čega se dete nekoliko dana prati.
KUVANJE
Izvrstan je dodatak marinadama, salatnim prelivima, ili domaćim mlečnim i voćnim napicima. Isto tako, možete ga staviti u grčki jogurt ili voćnu salatu; preliti preko mekih sireva i izgrilovati. Ukoliko ga dodate kolačima koji se peku, dobićete slasne i vlažne kolače. Mi ćemo vam predložiti nekoliko recepata, kako biste isprobali čaroban ukus koji med daje raznim vrstama hrane.
U nastavku: Recepti sa medom