
Svaka osma porodilja pati od postporođajne depresije, ali uskoro bi za ovaj često zapostavljan problem mogla biti dostupna delotvorna terapija, pokazuju istraživanja tima iz Laboratorije za neuronauku i eksperimentalnu terapiju sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Teksasu.
Tokom poslednje dve decenije, dr Samba Redi i njegov tim sproveli su opsežna istraživanja kako bi razvili novu terapiju koja koristi prirodne hemijske procese tela za lečenje bolesti mozga. Redi je skovao termin „terapija neurosterodnom nadoknadom“ (neurosteroid replacement therapy), parafrazirajući već dobro poznate terapije kojima se nadoknađuju nedostajući insulin ili hormoni.
Njegova najnovija studija, koja se bavi primenom ovog pristupa u lečenju postporođajne depresije je nedavno objavljena u časopisu Journal of Neuroendocrinology.
Neurosteroidi su steroidi koji se stvaraju u mozgu i imaju važnu ulogu u regulisanju moždanih funkcija. Jedan poseban neurosteroid, aloprenanolon, se u velikim količinama stvara tokom trudnoće. Međutim, nakon porođaja njegova proizvodnja naglo se smanjuje što dovodi do hemijske neravnoteže u mozgu, i izaziva postporođajnu depresiju.
U vidu injekcija pod nazivom breksanalon, neurosteroid alopregnanolon bi mogao da predstavlja jedan od najvećih pomaka za žensko zdravlje. Lek je 2019. godine dobio odobrenje za upotrebu kao prvi lek za postporođajnu depresiju.
Specifičnost postoporođajne depresije je u tome što postoji mali vremenski prozor za njeno lečenje, obično u toku prve četiri nedelje nakon porođaja. Telo porodilje obnavlja menstrualni ciklus posle četiri do šest nedelja, i jednom kada se ciklus uspostavi, normalizuju se i nivoi neurosteroida.
„Pre ove terapije, nije postojao lek koji je dovoljno delotvoran. Žene nakon porođaja nemaju tri do četiri nedelje vremena da čekaju da počnu da deluju postojeći antidepresivi,“ kaže dr Redi.
Za razliku od njih, sintetički neurosteroidi deluju momentalno, i porodilja se odmah oseća bolje pa može da prebrodi period dok njeno telo ne počne opet samo da proizvodi neurosterode.
Lek za postporođajnu depresiju podsticaj za podizanje svesti
Porodilje se obično vraćaju kući sa bebom nekoliko dana po porođaju, i simptome depresije ispoljavaju tek tada. Pošto retko govore o svojim simptomima, postporođajnu depresiju moraju da prepoznaju oni koji su u svakonevnom kontaktu sa porodiljom. Partner, član porodice ili prijatelj može primetiti da se majka teško povezuje sa bebom, ima problema da iskaže kako se oseća ili da obavlja svakodnevne aktivnosti, što su znaci da je porodilji potrebna stručna pomoć.
Zbog toga je važno da javnost bude svesna kako simptoma postporođajne depresije, tako i dostupne terapije. U prošlosti se o ovoj bolesti nije mnogo govorilo i zato što nije bilo dobre terapije, kaže dr Redi: „Nema poente podizati svest o problemu za koji nemate rešenje. Kada nekom saopštite da ima bolest za koju nema leka, samo možete da ga uplašite.“ Međutim, sa pojavom delotvorne terapije, raste i potreba za podizanjem svesti o ovoj bolesti.
„Pošto sada imamo dostupan lek za postporođajnu depresiju, mislim da će i žene imati više podsticaja da progovore o svom problemu i potraže pomoć,“ zaključuje dr Samba Redi.
Izvor: Neuroscience News
I dalje si dobra mama: Ilustracije koje pozivaju da prestanemo da sudimo sebi i drugim mamama
Jamina Bone svojim ilustracijama ohrabruje i druge nesavršene mame da odbace društvene norme i prihvate sebe onakvim kakve jesu.
‘Nisam im menjala pelene, nisam ih hranila. Nisam ih želela’: Mama o teškom iskustvu sa postporođajnom depresijom
“Moj muž nije znao. Nisam mu mogla reći, jer bi zažalio što ima decu sa mnom. Bila sam potpuno sama. Jednog dana odlučila sam da ih ne uzmem iz jaslica. Htela sam ih tamo ostaviti, pustiti ih da plaču. Nije me bilo briga”, priznala je jedna mama, ispričavši svoju potresnu priču.
Lična priča o postporođajnoj depresiji: “Beba napreduje, ja kopnim”
Prije koji dan se na jednom Instagram nalogu povela diskusija o postporođajnoj depresiji. Vlasnica profila (koju prati veliki broj žena) je izjavila kako ne vjeruje u depresiju i da je sve to iz glave.
Porođaj i depresija: Zašto žene u Srbiji (ne)govore o ovom problemu
Postnatalnu ili postporođajnu depresiju treba razlikovati od bejbi bluza. Bejbi bluz traje nekoliko nedelja i dešava se velikom broju žena. I prođe.