Darlin Kertes i njene kolege na proveru su stavili opštevažeći stav da su kući ljubimci, posebno psi, blagotvorni za decu. U randomizovanom kontrolisanom eksperimentu, naučnici su u laboratoriju pozvali 100 porodica koje imaju psa. Da bi simulirali stresnu situaciju, deci su zatražili da održe javni govor i reše aritmetički zadatak, čime su kod mališana provocirali porast nivoa hormona stresa – kortizola. Neka deca zadatak su obavljala u prisustvu svog psa, neka u prisustvu svog roditelja a neka bez društvene podrške.
„Naši rezultati pokazuju da su deca koja su bila u prisustvu psa doživela manji stres nego ona uz koje je bio roditelj ili koja su bila sama“ kaže Kertes.
Koliko će prisustvo psa ublažiti stres zavisilo je i od nivoa bliskosti deteta i psa. Pre i posle stresne situacije deci su uzeti uzorci pljuvačke radi merenja nivoa kortizola. „Deca koja su aktivno komunicirala sa psom i mazila ga tokom zadatka imala su manji nivo kortizola nego deca koja su bila manje povezana sa psom,“ objašnjava Kertes.
U eksperimentu su učestvovala deca uzrasta između 7 i 12 godina, što je period kada deca traže podršku i od drugih figura osim svojih roditelja, a to je i uzrast u kom su njihove sposobnosti da izađu na kraj sa stresom još nedovoljno razvijene. Zbog toga je važno da se sazna više o tome kako se deci može ublažiti stres, jer on može uticati na njihovo emocionalno zdravlje u kasnijem životu, poručuju naučnici.