Koje su neke uobičajene greške koje roditelji nesvesno prave, a koje mogu dugoročno da utiču na mentalno i fizičko zdravlje njihovih mališana, otkriva porodični psiholog Majk Liri.

Svaki roditelj uradiće sve da usreći svoje dete. Međutim, šta se dešava kada ne uviđamo da naše ponašanje loše utiče na decu? Porodični psiholog Majk Liri otkriva 20 najčešćih grešaka koje roditelji prave pri vaspitavanju dece.
– U svom dugogodišnjem radu video sam toliko dobrih roditeljskih namera za koje se vremenom ispostavilo da su izuzetno pogrešne, pa da su čak dovele i do samoubistava dece. Evo nekoliko najčešćih grešaka koje roditelji prave:
1. Ostavljaju deci previše izbora
Mnogi roditelji misle da deca uvek treba da imaju bezgraničan broj izbora, međutim to zapravo može biti suviše opterećujuće za njih.
2. Hvale ih za sve što urade
Danas sve češće možemo videti decu koja su postala zavisna od pohvala i ne mogu da urade ništa ako ne dobiju nešto zauzvrat.
3. Pokušavaju da usreće decu na sve načine
Zadatak roditelja je da nauče decu kako sama sebe da usreće, a ne da čine po svaku cenu da im udovolje kako bi bila srećna.
4. Previše im udovoljavaju
Roditelji veruju da je kupovina onoga što deca žele put ka njihovoj sreći i ispunjenosti, ali zapravo taj put vodi ka zavisnosti i opsesiji.
5. Pretrpavaju decu obavezama
Najčešće sportskim aktivnostima. Mnogi roditelji veruju da će vanškolske aktivnosti držati decu daleko od nevolja, ali u većini slučajeva deca počinju da osećaju pritisak što vodi do stresa i nasilnog ponašanja.
6. Ističu pamet svoje dece na prvo mesto
Roditeljima je izuzetno primamljivo da precenjuju važnost činjenice da im je dete pametno. Međutim to može učiniti da dete postane arogantno, da misli da su svi ostali glupi ili im stvoriti osećaj da obmanjuju okolinu i da su primorani da se pretvaraju. U oba slučaja niko ih neće voleti.
7. Misle da će vera i religija spasiti decu i usaditi im moralne vrednosti
Kula od karata će se srušiti prvi put kada kod svojih roditelja ili duhovnika u koje veruju primete dvoličnost i licemerje.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Zašto je otuđivanje deteta psihološko nasilje
Zamislite sebe kao odraslu osobu, koja je bez svoje želje odvojena od nekoga koga voli. Oduzeta vam je...
Kad kažete “Vrati mu!”, da li stvarno to želite za svoje dete?
Piše: Irena Pilipović “Ko je “prvi počeo” je kod dece izrazito subjektivan doživljaj. Ja još nisam upoznao dete koje je prvo počelo.” Nenad Arsić Povela se, na jednom portalu za...
Pandemijske lekcije: Zbog više vremena sa porodicom, deca su bolje nego pre korone!
Anketiranje dece pokazalo je da su se tokom meseci provedinih u karantinu zbog pandemije osećala manje anksiozno nego ranije. Kada su ih pitali da navedu nešto što im se svidelo u...
10 preporuka kako da vodite razgovor sa detetom o seksualnom nasilju
Razgovor sa detetom o seksualnom nasilju treba da bude osmišljen kroz igru, bez zastrašivanja i pretnji. Treba da prati dete i da zadovolji njegovu potrebu za sigurnošću. Roditelji imaju puno...
Nema komentara.