Pulmolog dr Snežana Rsovac: Ne izlažite decu zagađenju, suspendovane čestice stižu i u pluća i u mozak

Studije pokazale da imaju veoma negativan efekat i na razvoj moždanih funkcija, pogotovu kod manje dece, kao i na mogućnost neplodnosti i pojavu niza hroničnih bolesti.

Vremenski uslovi, ali i zagađenje uticali su da se poveća broj pacijenata sa respiratornim tegobama, posebno dece, rekla je pulmolog Dečje klinike u Tiršovoj Snežana Rsovac za RTS.

Rsovac je upozorila da suspendovane čestice koje se nalaze u zagađenom vazduhu prolaze kroz najmanje disajne puteve i stižu do najudaljenijih delova pluća.

- Advertisement -

Ona je za RTS rekla da je zagađeni vazduh dodatno sa maglom pojačao svoj efekat i da se čestice PM-2,5 i PM-10 zadržavaju u nižim slojevima, dodavši da su studije pokazale da imaju veoma negativan efekat i na razvoj moždanih funkcija, pogotovu kod manje dece, kao i na mogućnost neplodnosti i pojavu niza hroničnih bolesti.

Broj dece koja se žale na respiratorne probleme je povećan, a doktorka kaže da je poslednjih 10 dana zabeležen porast broja pacijenata sa respiratornim sinicijalnim virusom izazvanim bronhijalitisom, posebno kod novorođenčadi i u prvoj godini života.

“Pošto je ovo oboljenje koje ide kod ovako male dece sa značajnim simptomima koji otežavaju disanje, smanjuju nivo kiseonika, morali smo i da hospitalizujemo par dece”, rekla je Snežana Rsovac.

Ukazala je da je Dečja klinika u Tiršovoj ustanova koja se bavi najtežim pacijentima i ističe da su na udaru domovi zdravlja gde je sigurno još veći porast dece koja dolaze sa respiratornim tegobama.

Navodeći da je sada je sezona virusnih infekcija i da je celokupni respiratorni trakt zahvaćen, Snežana Rsovac je istakla da decu obavezno treba odvesti lekaru kada ubrzano dišu, pojačano se znoje, gube vazduh i neprestano kašlju.

Oni koji moraju da budu obazrivi u narednom periodu su – hronični bolesnici, osobe starije od 65 godina, deca do pet godina, rekla je Snežana Rsovac i naglasila da decu treba što manje izvoditi kada su magla i smog kako se ne bi nepotrebno izlagali zagađenju.

- Advertisement -

“Što se tiče svega ostalog, smanjite aktivnosti, kada se provetrava prostorija nemojte u ranim jutarnjim satima, tada je najveća koncentracija smoga i svih čestica i to radite kada malo odmakne i kada je toplije vreme”, navela je doktorka.

Izvor: RTS

spot_img

Najnovije

Milan Damjanac: Kod nas kritika ne služi tome da te popravi – već unizi

Još od primarne porodice se forsira ideja da nikada nismo dovoljno dobri, da uvek mora još i više...

Dekani fakulteta Univerziteta u Novom Sadu postavili 11 pitanja nadležnima: O stampedu, kampu u Pionirskom parku…

Dekani fakulteta Univerziteta u Novom Sadu postavili su 11 pitanja nadležnim institucijama u vezi sa dešavanjima uoči i tokom protesta u Beogradu održanog 15. marta.

Pomeranje sata: Zašto neke zemlje ukidaju praksu letnjeg računanja vremena

Tokom poslednje decenije, zemlje i države širom sveta ukinule su praksu letnjeg računanja vremena iz različitih razloga, dok je u pojedinim zadržana uprkos tvrdnjama zdravstvenih stručnjaka o štetnim efektima

Kako na pravi način čuvati ciklamu kako bi cvetala godinama?

Ciklame su jedna od omiljenih sobnih biljaka čiji raskošni cvetovi bujaju tokom hladnijeg perioda godine. Iako nisu previše zahtevna ipak im je potrebna posebna nega...

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img