Leto za klince najbrže prođe kod babe i dede na selu, ali roditelji mogu da odahnu i ako ih upišu u brojne radionice koje organizuju preduzimljive institucije i poslenici kulture. Sreća je tad još i veća, ako se zna da umetnost budi kreativnost i energiju usmerava na pravi put.
Aktivnost i kreativnost upravo su tema kojom se sa novosadskom decom, već drugu godinu za redom, pozabavila profesorka Merili Kaningam, sa Univerziteta u Hjustonu, američkom Teksasu. Radionicom kreativnog pisanja, dakako, na engleskom jeziku, kao i predavanjem “Profesor engleskog jezika i aktivan učenik”, predstavila se u Američkom kutku Kulturnog centra Novog Sada.
Za šta obučavate mlade da pišu, u kojim žanrovima može da se primeni kreativno pisanje?
– Vežbamo da pišemo poeziju, kratke priče, a poslednji zadatak u toku rada je TV pilot, scenario ili čak pozorišni komad. U Srbiji imate sjajnih pesnika, pa i pisca koji je dobio Nobelovu nagradu, što čini divnu tradiciju. Zato vam i deca prolaze vrlo dobro pišući. Nekolicina deca s kojom sam radila prošle godine osvajala su i nagrade.
Šta je važno za profesora da zna kada radi sa današnjom decom?
– Bilo bi korisno pomoći im da slede svoju strast. Da rade ono u čemu najviše uživaju. Ohrabrujemo ih da čitaju knjige i slobodno uđu u svet literature i ideja uopšte. Za mene je to najvažnije, jer oni već imaju talenat, voljni su da rade i iskuse nešto novo.
Kakav je sadržaj vaših lekcija kad je u pitanju pojam aktivnog učenika?
– Učenje je u centru pažnje. Do učenja se ovde dolazi zbog nastave, a nju ponekad realizuje više predavača. Kompjuter može biti učitelj, drugi učenici mogu naučiti druge nešto. Naravno, tu je i profesor. Tako da je važno angažovati studenta sa svih strana.
Da li bi onda mogli da govorimo o aktivnom učitelju?
– U mom slučaju to bi bio onaj pedagog koji zna da deli učionicu sa drugima.
Niste ovde prvi put, a dolazite iz Teksasa, bilo bi zanimljivo da nam prenesete vaše utiske o te dve sredine!
– Knjižare su svuda oko nas! Meni to govori o poštovanju na univerzalnom nivou koje nećete naći u Hjustonu. Deluje mi i kao da je veliki procenat mladih zainteresovan za čitanje i pisanje, bar po onome što vidim u Američkom kutku. Biblioteka koja nije prazna ni tokom leta za mene je predivno iskustvo.
I. Burić
Izvor: Dnevnik.rs