Za većinu ljudi u Srbiji porođaj van porodilišta izgleda nezamislivo. Mnogi to čak komentarišu kao „povratak u srednji vek“. Većina naših akušera reći će da je to rizičan poduhvat i za porodilju i za novorođenčad. Ipak, poslednjih godina sve više je trudnica koje se odlučuju za porođaj u kući! Kao i ginekologa koji ga podržavaju, ali uz lekarsku procenu.
Dok su u svetu „kuće za prirodni porođaj“ uobičajena stvar, i porođaji teku uz budno oko babica, kod nas je to i dalje tabu. Trudnice čak nemaju zakonsku mogućnost da ovu opciju odaberu. One najhrabrije porađaju se „inkognito“, znajući da će posle porođaja doživeti niz peripetija oko prijave deteta.
– Uvek bih podržao porođaj u kući, ali uz prethodnu procenu lekara da je trudnoća bez problema i bez rizika – kaže dr Dušan M. Protić, ginekolog akušer. – Mnogo manje je stresan za trudnicu, među svojim bližnjima i u svom domu. Osim toga, nije izložena pričama o lošim iskustvima drugih porodilja.
Da bi sve to zaživelo kod nas, kako kaže naš sagovornik, trebalo bi da se ugledamo na dobru svetsku praksu.
– U mnogim zemljama ženama je zakonom omogućeno da se odluče za porođaj u svojoj ili u kući za prirodan porođaj – kaže dr Protić. – Akušer, babica, kao i zdravstvena ustanova obavešteni su o tome i u kontaktu su sa porodiljom. Ako dođe do komplikacija, uvek su spremni da je prime u bolnicu. Ne vidim zašto privatno angažovani lekari i babice u bolnicama ne bi mogli trudnicu da porode i u njenoj kući. Najčešće je za porođaj dovoljno samo budno oko babice.