Najmlađa deca u odeljenju ugroženijeg su mentalnog zdravlja u odnosu na svoje starije drugove, kaže nova studija na 2.000 dece iz 80 osnovnih škola u Devonu.
Deca koja rano krenu u školu nisu baš privilegovana kao što se obično misli, već su izložena većem stresu usled napora da ne zaostaju za starijim drugarima, smatraju naučnici, a naročito su ugrožena deca koja su prevremeno rođena ili koja imaju smetnje u učenju.
Studija koja je objavljena u časopisu Child Care, Health and Development mogla bi da utiče na roditelje da odlože polazak deteta u školu, što je od 2014. godine u Velikoj Britaniji moguće, pod nadzorom stručnih službi.
Rezultati ovog istraživanja mogli bi da utiču i na učitelje i njihov pristup najmlađim đacima, kojima je po svemu sudeći potrebna dodatna podrška.
Naučnici su obratili pažnju i na nivo sreće i ponašanje dece koja rano kreću u školu, ali nisu pronašli značajne razlike između mlađe i starije dece.
„Biti najmlađi u školskoj grupi može ali i ne mora biti štetno za dete. Za prevremeno rođenu decu ili onu sa teškoćama u učenju ovo može biti značajan izazov, i zbog toga je potrebno da učitelji preduzmu sve mere kako bi negativan efekat ranijeg polaska u školu bio neutralisan,“ zaključuje profesor Tamzin Ford sa Medicinske škole univerziteta Egzeter.