Dr Ranko Rajović, autor NTC programa, ovogodišnji je dobitnik prestižne međunarodne „Nagrade za intelektualni doprinos društvu“ koju dodeljuje Fondacija za obrazovanje i istraživanje Mensa International. Tim povodom, razgovarali smo sa njim o NTC programu, inteligenciji i učenju kao i planovima za dalji rad na unapređenju odnosa društva prema razvijanju potencijala i sposobnosti dece i mladih.
Ovogodisnje priznanje svetske Mense za doprinos razvoja drustva u celini, dodeljena je Vama. O čemu se radi?
Sve je više dece sa razvojnim smetnja, kao da se radi o epidemiji. Smetnje govora, smetnje čitanja, kognitivni ispadi, nespretna deca, slaba koncentracija su svakodnevna tema i teško je shvatiti šta se to dogođa poslednjih 10-15 godina. Program NTC daje odgovor na to, ali i pomaže deci sa ovim smetnjama. A dodatno, NTC Program pomaže deci i u procesu učenja, ali i u razvoju funkcionlanog znanja. Program je već prisutan u 20 država, a u 7 ima državnu akreditaciju i urađeno je nekoliko EU projekata gde je glavna tema bio NTC Program. Urađena su i tri projekta sa UNICEF-om, a predavanje koje je održano u Sarajevu pogledalo je preko 500.000 ljudi na YOUTUBE kanalu. To je sve prepoznato od strane svetske Mense kao kvalitet, ali i nov pristup rešavanju problema. Program pomaže razvoj svakog deteta, ali posebno je dobar za razvoj darovite dece. Ovo priznanje je zapravo priznanje čitavom NTC timu koji godinama radi i istražuje malo poznate pravce u pedagogoji, i neuronaukama. Povezujemo nova otkrića iz medicine, primenjujemo ih u pedagogiji, sarađujemo sa stotinama učitelja i vaspitača, uradili smo oko 20 istraživanja, objavili preko 30 radova za 5 godina. Urađeno je i desetak diplomskih radova, magistarskih i doktorata za neke od oblasti koje su vezane za NTC sistem učenja. Posebno moram da istaknem zaslugu Uroša Petrovića, koji je koautor programa, tj. autor „Zagonetnih priča“ koje su sastavni deo Programa, zatim članova Mense Ljubomira Kustudića i Aleksandre Borović koji su podržavali Uroša i mene i puno pomogli kada god je to bilo potrebno.
Ovo je jedan od retkih tekstova koji se na pozitivan način bavi modernim greškama u vaspitanju i obrazovanju, a greške koje se već više od deceniju čine su, blago rečeno, fatalne.
Ne, nejsi jediná. Já taky s Dunou nemÄ›l nikdy žádné potÞe 🙂 NavÃc to v podstatÄ› byla moje prvnà pořádná sci-fi, kterou jsem pÅ™eÄetl. MÄ›l jsem od nevlastnà ségry půjÄené nÄ›jaké staré vydánà (rok 1988?) a když to srovnám s tÃm žlutým "novým" monstrem co mám doma, tak to bylo na tlouÅ¡Å¥ku skoro tÅ™etinové.Co Akicon, na ten se nechystáš? ^^btw. "Trek lolita" koukám dopadla dobÅ™e, nechceÅ¡ pÅ™ece jen nakonec zkusit i kompletnà TOS uniformu? 🙂