Ranko Rajović: Roditelji probudite se, greške se teško popravljaju

Sve se promenilo i ako ne promenimo pristup u razvojnom periodu, imaćemo još više razvojnih smetnji i kognitivnih ispada. Tako da je vreme da se roditelji probude, vreme brzo prolazi, greške se brzo naprave, a teško popravljaju!

Ranko Rajovic seminarKoliko roditelji mogu da utiču na razvoj inteligencije. Koliko je inteligencija nasledna?

Inteligencija nije nasledna, nasledan je potencijal. Slikovito rečeno, od naših roditelja dobijamo samo malu ili veliku čašu a od mnogo drugih faktora zavisi koliko ćemo vode sipati u tu čašu. Čak ni inteligencija nije presudan faktor za uspeh u životu. Funkcionalno znanje je zapravo ono što nam je potrebno, odnosno upotrebno znanje. Često se može pročitati da je inteligencija nasledna 50% a da ostalo zavisi od okruženja. Lako to može da se opovrgne, dovoljno je da zamislimo situaciju da roditelji, koji su inteligentni, dobiju dete, a da to dete nekim slučajem živi u beloj sobi pet godina i da sa njim niko ne razgovara. Da li će biti inteligentan 50% kao roditelji? Naravno da neće. Neće biti ni 30%, a možda ni 10%. To znači da je okruženje jako važno, možda i preko 90%, tako da je jasno da za razvoj inteligencije mora da postoji odgovarajuća stimulacija. Posebno u periodu intenzivnog razvoja mozga.  Tako da moramo da shvatimo da neke postojeće teorije koje su stare 30-40 ili više godina moraju da se koriguju, jer okruženje danas i okruženje pre 40 godina nije isto. Sve se promenilo i ako ne promenimo pristup u razvojnom periodu, imaćemo još više razvojnih smetnji i kognitivnih ispada. Tako da je vreme da se roditelji probude, vreme brzo prolazi, greške se brzo naprave, a teško popravljaju!

Koje su najčeće greške?

To su vezane greške, od samog rođenja pa do polaska u školi, možda i kasnije. Uglavnom si vezane za prezaštićivanje. Ima ih jako puno, od fiksiranja glave kada roditelji nose bebu, do sprečavanja puzanja (da dete ne dohvati nešto na podu), do zabrane skakanja po blatu ili skakanja po krevetu. To su sve važne aktivnosti koje formiraju važne regije u kori velikog mozga, a koje su opet važne za kognitivne procese.

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Izabrana najbolja nova srpska reč, predložila je šestogodišnja devojčica

Prošle godine pobednička reč na takmičenju Najbolja nova srpska reč u organizaciji sajta Mala biblioteka iz Londona je bila "duhoklonuće" kao zamena za depresiju

Kod tebe je sve psihosomatski, do tebe je da li će ovo izaći i na kliničku sliku

Nemoj da je sve ovo bilo džaba" rekla mi je poslednjeg dana. Bez zuba... Bez kose... Bez milimetra tkiva između kostiju i kože. Ličila je na svoj otisak u posteljini...

Tajna nordijskog vaspitanja: Nauči decu kako razmišljati, a ne šta da misle

Iz Londona se preselila u Dansku, rodila troje dece. Za The Guardian je napisala tekst u kojem otkriva šta je sve naučila o nordijskom vaspitanju.

Deci treba više vremena za igru i manje strukturisanih aktivnosti

Igra je ključna za razvoj mentalne snage, otpornosti i mentalnog zdravlja.

Šta tačno bebe mogu da razumeju pre nego što počnu da govore

Očigledno postoji neki oblik mišljenja pre jezika. Pitajte bilo kojeg roditelja o njihovoj bebi, i verovatno ćete čuti kako je pametna i sve razume.

Pratite nas

KOMENTARI

2 Komentara

  1. Ne, nejsi jediná. Já taky s Dunou nemÄ›l nikdy žádné potíže 🙂 Navíc to v podstatÄ› byla moje první pořádná sci-fi, kterou jsem pÅ™ečetl. MÄ›l jsem od nevlastní ségry půjčené nÄ›jaké staré vydání (rok 1988?) a když to srovnám s tím žlutým "novým" monstrem co mám doma, tak to bylo na tlouÅ¡Å¥ku skoro tÅ™etinové.Co Akicon, na ten se nechystáš? ^^btw. "Trek lolita" koukám dopadla dobÅ™e, nechceÅ¡ pÅ™ece jen nakonec zkusit i kompletní TOS uniformu? 🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img