Ranko Rajović: Učenjem napamet, dete ulazi u stres

Dr Ranko Rajović je predsednik Komiteta svetske Mense za darovitu decu i jedan od tvoraca NTC sistema učenja. Veoma je angažovan na prenošenju znanja i iskustva pedagozima i roditeljima u Srbiji i inostranstvu, a za predavanja i seminare koje organizuje uvek je puno interesovanja. O tome i o drugim temama vezanim za odnos dece prema školi i učenju, dr Rajović govori za Detinjarije.
NTC skole u prirodi
Uroš Petrović u NTC kampu na Tari

Dobili ste prošle godine i prestižnu nagradu svetske Mense za NTC program ( za doprinos razvoja društva u celini). Očigledno je da su Vaš rad i rezultati prepoznati i mnogo šire. Kako da pomognemo deci ? Imate li konkretne savete?

Mora da se menja način učenja, koji će biti u skladu sa fiziologijom. A to nije učenje napamet. To je tek prvi korak, a tek posle toga možemo da radimo na kreativnosti i razvoju funkcionlanog znanja. Učitelji se edukuju i omogućavamo im da nauče nešto što nisu imali prilike da uče na fakultetu, jer ovo što radimo je primena novih otkrića i saznanja u praktičnom radu sa decom. Najbolje je da se radi sistemski, kao što radimo u Sloveniji, gde se NTC program održava kao seminar u pedagoškim institucijama. Program je akreditovan u nekoliko država Evrope (Srbija, Hrvatska, Slovenija, Češka, Crna Gora, BiH, Makedonija), a toku je akreditacija za Slovačku i Italiju, a  prisutni smo u još 10-ak država, tako da redovno održavamo seminare za učitelje i vaspitače koji kasnije sprovode program sa decom. U Srbiji radimo stručne seminare za učitelje uz pomoć Saveza učitelja Srbije i za vaspitače uz pomoć Saveza vaspitača Vojvodine, a povremeno organizujemo radionice za decu. Upravo je u toku priprema za novi ciklus radionica  (više podataka na sajtu www.ntcucenje.com ). Radimo sa predškolcima i sa školskom decom. Tokom dva meseca, deca prolaze ciklus radionica i kroz igru ih uvodimo u ovakav način rada. Planiramo da redovno održavamo i letnje kampove, jer u celovitom razvoju deteta boravak u prirodi je važan segment razvoja.

- Advertisement -

Pročitajte i: Uroš Petrović: Srećna deca ne postoje bez srećnih učitelja i vaspitača

 

spot_img

Najnovije

Direktor Jovine gimnazije: Ne podržavam deklarisanje ljudi koje vodi ka podeli i razdoru

Direktor novosadske gimnazije “Jovan Jovanović Zmaj” Radivoje Stojković demantovao...

Deo zaposlenih u Jovinoj gimnaziji ostaje u štrajku i pored dogovora sindikata sa Vladom Srbije o nastavku nastave

Reprezentativni sindikati prosvetnih radnika odlučili su danas nakon pregovora sa predstavnicima Vlade Srbije da obustave štrajk od 20. januara. U međuvremenu je stigla vest da članovi Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine (NSPRV), zaposleni u Gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“u Novom Sadu, neće držati nastavu od naznačenog datuma.

Prosvetari OBUSTAVLJAJU štrajk, škola počinje 20. januara

Reprezentativni sindikati Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, GSPRS „Nezavisnost“ i Sindikat radnika u prosveti Srbije saopštili su da su doneli odluku o moratorijumu na štrajkačke aktivnosti od 20. januara 2025. godine, te da nastavljaju pregovore sa Vladom.

Da li je perfekcionizam nešto čemu treba težiti?

Da li ste često preplavljeni strahom od neuspeha? Strah se može maskirati kao perfekcionizam, bes ili opsesija, a to uskraćuje priliku i parališe lične i profesionalne izazove.

Forum beogradskih gimnazija odbio ponudu Vlade

Glavni odbor Foruma beogradskih gimnazija(FBG) nije prihvato ponudu Vlade Srbije za povećanja zarada zaposlenih u obrazovanju, potvrdila je Danasu Ana Dimitrijević, potpredsednica tog sindikata.

Pratite nas

KOMENTARI

4 Komentara

  1. Ovo mi zvuči super za prva dva razreda osnovne škole. Baš me zanima primer iz 3. ili 4. razreda gimnazije.
    Elem, svakako bi morali prvo da poredimo na teranju nastavnika iz svojih komfornih katedri da ustanu, da se angažuju! Oni su primarni uzrok bubanja! Njihovi plitki zahtevi i suštinska nezainteresovanost za dečiji uspeh u daljem životu.

  2. Nije samo škola kriva, već i porodica u kojoj se uglavnom deca ne podstiču. Detetu se da tablet da bude mirno, roditelji „pomažu“ u domaćim zadacima i učenju, praveći potpuno nesposobnu i nesamostalnu decu. Roditelji su ti koji svaljuju odgovornost na školu, a škola ne može rešiti ono što u kući nije ni započeto. Načelno se deca ne vaspitavaju, previše se razmišlja o dečijoj sreći i stvari se postavljaju pogrešno – ako kritikujemo decu ili ako im kažemo da nisu nešto dobro uradila, biće nesrećni i neće imati samopouzdanja da pokušaju ponovo, pa je bolje reći da je sve savršeno, i isto se očekuje od učitelja. Pored toga, roditelji su zbunjeni u vremenu gde se ne prepoznaju prave vrednosti, pa i oni malobrojni koji žele da vaspitavaju decu ne znaju kako. I onda takvo dete dođe u školu, gde radi mnogo nemotivisanih, nekreativnih i površnih nastavnika, ali i mnogo i onih drugih, koji svoj posao vole ma kako malo on bio plaćen. No, prostor im je skučen, jer je roditeljima i deci dato previše prava i slobode, i nastavnici ne mogu da postave sistem gde bar neki od roditelja neće naći razlog da ode do Ministarstva i prijavi ga, a i deca nisu u kući naučena da razmišljaju, da rade i da se sama trude.

    Po mom mišljenju, potrebno je ograničiti slobode roditelja i dece u školi. Nedopustivo je da roditelji dolaze i prete nastavniku, da se deca nevaspitano ponašaju bez posledica, pogubno je što je gotovo zabranjeno postaviti više kriterijume ili kriterijum uopšte.

    Sa druge strane, neophodna je stalna i nenajavljena kontrola rada nastavnika koju bi organizovalo Ministarstvo. Ovako se škola oslanja na savest desetina hiljada nastavnika, pa su redovni slučajevi kašnjenja po 20 minuta na čas, pa sve do suvoparnog predavanja, ispitivanja potpuno nepotrebnih podataka i zatupljivanja dece.

  3. Izmedju ucenja napamet i zabave postoji jos mnogo drugih pristupa.
    Slazem se da je ucenje napamet besmisleno i stresno, ali verujem i da je potpuno podredjivanje ucenja zabavi takodje pogresno. Detetu se na taj nacin salje poruka da sve sto nije zabavno, ne mora da se radi. U nekom trenutku dete treba da shvati da mora da uci i stvari koje su teske i nezabavne.
    Vec sada se na fakultetima primeti da studenti recimo pohadjaju zabavnu nastavu umesto korisne i/ili teske.
    U kom periodu treba napraviti tu granicu, ne znam, i verujem da je to individualno. Ali takodje znam da ako dete izraste u coveka koji se posvecuje iskljucivo zabavnim zadacima, nece daleko dogurati.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img