Izvan Amerike i Evrope, postoji sijaset kultura koje nošu uvode mnogo ranije u bebinom životu. Njihove tehnike su inspirativne ali mogu vas i šokirati.

Moderne metode navikavanja na nošu nastale su u pedesetim, jer je tada sve više roditelja moglo da priušti mašinu za pranje veša. Odjednom, pranje pelena i dečje odeće više nije bilo toliki posao, pa ni roditelji nisu žurili kao ranije, da dete nauče korišćenju toaleta.
Međutim, izvan Amerike i Evrope, postoji sijaset kultura koje nošu uvode mnogo ranije u bebinom životu. Njihove tehnike su inspirativne ali mogu vas i šokirati.
Evo nekih metoda za rano navikavanje za nošu iz različitih krajeva sveta:
Gologuzo strpljenje
U nekim delovima Kine, ključan odevni predmet za bebe zove se kai dang ku, što znači “pantalone bez međunožja”. Kao što im ime kaže, ove pantalone ostavljaju bebino međunožje na povetarcu. Kada beba obavlja fiziološke potrebe, nema prljanja. Roditelji brzo nauče da čitaju bebine signale, i proizvodeći šuštav zvuk pokušavaju da nauče bebu da zvuk poveže sa radnjom. Tako kasnije bebu mogu da podstaknu da na zvuk obavlja fizioške potrebe – u javnom toaletu ili na noši. Kada nema vremena za traženje zgodnog mesta, beba će piškiti ili kakiti gde god da se zadesi, ali će roditelji očistiti za njom.
Ovom metodom stvara se mnogo manje otpada, a nema ni problema sa ojedima. Očigledno, bebe su dovoljno prilagodljive da im hladnoća po guzi ne smeta. Rezultat – beba koja je naučena na nošu pre prvog rođendana.
Plemenske vibracije
Digo je pleme u Africi čija je tehnika slična kineskoj. Ali kod njih se sa treningom kreće još ranije. Od samog rođenja majka nosi bebu uz sebe i vrlo brzo nauči bebine signale za olakšavanje. Čim primeti da se beba sprema da piški ili kaki, majka je izvodi napolje, usput proizvodeći šuštav zvuk. Kao i kod kineske metode, dolazi do uslovljavanja i beba uskoro počinje da obavlja fiziološke potrebe na zvuk.
Ovom metodom bebe nauče da ostanu suve već sa šest meseci!
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Zašto ne dojim? Imam svoje razloge i ne moram da ti ih kažem
Piše: Jovana Papan Jednom davno sam naišla na ovo poređenje: kad postanete roditelj, kao da se ono veliko Sauronovo oko iz Gospodara prstenova odjednom okrene prema vama i...
Trudnoća i verovanja kod amazonskih Indijanaca: Jedna majka, mnogo očeva
Brazil je velika južnoamerička zemlja koja u sebi objedinjuje mnogo različitih zajednica. Plemena Amazonije predstavljaju pravu riznicu tradicija i rituala, među kojima značajno mesto zauzimaju i prakse vezane za trudnocu...
Ne volim da budem trudna i ne izvinjavam se zbog toga
Postoji ta romantizovana predstava kakva trudnica treba da bude i kako da se ponaša. Žena bi trebalo da bude opčinjena čudom koje se dešava u njoj i potpuno zaljubljena u...
Zašto majke celog sveta nose decu na levoj strani?
Kada majka podigne dete, u velikoj većini slučajeva, drži ga na levoj strani tela. Ovo ponašanje zajedno je ljudima i drugim primatima, a nova istraživanja pokazuju da je tipično i...
Nema komentara.