Kada stignu hladni dani roditelji dobro znaju šta se „iza brega valja“. Niske temperature znače za decu puno boravka u zatvorenim prostorima – u kući, vrtiću ili školi, pa virusi mogu da se razmašu.
A kad nosići počnu da cure, upada se u začarani krug – mirovanje, posete lekaru, antibiotici… Sve u svemu, mnogo vremena i vi i deca provešćete sedeći po čekaonicama. Zbog zapušenog nosa deca teško dišu, a vi ste u stalnom strahu da se taj sekret ne spusti na bronhije i pluća i ne preraste u nešto ozbiljnije.
Zato lekari kao jednu od najboljih preventivnih mera u slučaju prehlade preporučuju inhalacije. Inhalacije vlaže i šire disajne puteve i razređuju sekret, olakšavajući njegovo izbacivanje. Inhalacija, tj. aerosol terapija podrazumeva raspršivanje čestica prečnika između 0.001 i 100 mikrona, pa sastojci leka mogu dospeti direktno tamo gde su najpotrebniji – na sluzokožu disajnih puteva. Na taj način, što je posebno dobro, mogu se koristiti minimalne doze lekova, pa su i neželjena dejstva mnogo ređa.
E sad, kad napolju udari minus ili duva košava, a vi svoje dete u jeku respiratorne infekcije treba svakog dana (nekad i dva puta) da vodite do Doma zdravlja i nazad kako bi se inhaliralo, sa razlogom se pitate da li mu toliko šetnje po hladnoći samo pogoršava stanje, bez obzira na terapiju? Da ne govorimo o silnom izgubljenom vremenu u ovim svakodnevnim ekspedicijama i o raznim dodatnim virusima koji se u čekaonicama domova zdravlja mogu naći u izobilju. Zar ne bi bilo i zdravije i mnogo jednostavnije da dete može da se inhalira kod svoje kuće?
Ukoliko se vaše dete često pojavljuje kod lekara sa istim problemima, verovatno će vam pedijatar i sam preporučiti nabavku kućnog inhalatora. Kao prvo, tako ćete terapiju moći da započnete na vreme – onda kada se pojave prvi simptomi prehlade. Umesto da čekate da se stvari toliko zakomplikuju da morate da odete kod lekara, nekoliko kapi fiziološkog rastvora 2-3 puta dnevno uz pomoć inhalatora učiniće da disajni putevi deteta postanu prohodni, a verovatno će čak i sasvim sprečiti razvoj bronhitisa ili laringitisa.
Takođe, u slučajevima opstruktivnog bronhitisa i drugih ozbiljnijih oboljenja disajnih puteva, detetu će biti neophodno inhaliranje na svakih osam sati, što je neizvodljivo ukoliko nemate svoj kućni inhalator.
Deca uglavnom nemaju otpor prema ovoh vrsti terapije, jer nije neprijatna – osim što zahteva da budu mirni deset-petnaest minuta. A čak i za onu decu koja inhaliranje doživljavaju kao stres, proizvođači su danas osmislili inhalatore koji mogu izazvati jedino simpatije mališana, poput ovog zeke i nilskog konja.
Nabaviti kućni inhalator nije toliko velika innvesticija u novcu, koliko je zapravo velika investicija u zdravlje vaše dece. Uštedećete vreme, smanjiti komplikacije kod dečjih bolesti i što je jako važno za imunitet vašeg deteta, smanjiti količinu popijenih lekova. Zbog svih prednosti kućnih inhalatora, u mnogim zemljama oni su danas gotovo obavezni u svakom domu – poput toplomera.