Govorno jezički razvoj počinje još u majčinom stomaku dok se razvijaju moždane strukture kao preduslov da se jezik razume i da se razvije pravilan govor, a sluh je čulo koje se medju prvim razvija i aktivno je od 23. nedelje trudnoće.
Novorođenče reaguje na harmonične tonove od rođenja, pokazujući interesovanje za zvukove a potom će, kasnije, kroz vokalnu igru istraživati i svoj glas. Već oko 3. meseca života odojče će gukati i čekati da mu odgovorite. Nakon 8. meseca života većina će se već i odazivati na svoje ime.
Naravno, ako se sa 8 meseci ne okreće kad ga zovete imenom to nije dovoljan pokazatelj da nešto nije u redu. Ono na šta roditelj treba da obrati pažnju jeste da li beba tj. odojče ima interesovanje za komunikaciju sa okolinom, da li je bilo gukanja, brbljanja i da li je bilo sve u redu sa sisanjem i kasnije sa žvakanjem kad se uvodila čvrsta hrana. Važne su tradicionalne pitalice i igre u ovom periodu – “gde je pametna glava?”, “ gde zeka pije vodu”, igre skrivalice. Obratite pažnju i da li pruža ruke kada mu ruke pružaju roditelji s namerom da ga podignu.
Ako izostaju svi ovi miljokazi, tada je vreme da se javite za savet logopedu. Rana intervencija podrazumeva savetovanje o stimulaciji govorno-jezičkog razvoja u kućnim uslovima i praćenje na mesečnom nivou. Prerano rođene bebe, nedonoščad, su po pravilu iz Instituta za neonatologiju usmerene ka logopedu i obuhvaćene savetovanjem te ranom intervencijom ukoliko je potrebna.