Jedan od najvećih američkih stručnjaka za ovo pitanje, dr Haris Kuper, autor je dve najznačajnije studije na ovu temu, prve iz 1989. i dopunjene, iz 2006. Njegovi rezultati se obično koriste kao argument protiv domaćih zadataka. Međutim, Kuper kaže da se njegova istraživanja pogrešno tumače i da je zapravo u svojim radovima dokazao da je domaći zadatak veoma koristan za đake.
Kuper kaže da se njegova istraživanja pogrešno tumače i da je zapravo u svojim radovima dokazao da je domaći zadatak veoma koristan za đake.
Neke od studija o domaćim zadacima utvrdile su da deca koja provode mnogo vremena u izradi domaćih zadataka nemaju bolje ocene. Međutim, kaže Kuper, pogrešno je to tumačiti kao dokaz da nema koristi od domaćih zadataka, već je sasvim moguće i da bolji đaci jednostavno mnogo brže urade svoje domaće zadatke. Sa druge strane, kako on objašnjava, puno je drugih istraživanja koja pokazuju da domaći zadaci pomažu deci da bolje shvate gradivo, budu kreativnija i generalno poboljšavaju obrazovanje.
Jedan od glavnih razloga zbog kojih je Kuper pristalica domaćih zadataka jeste, što oni usađuju deci dobre navike. „Tako deci pokazujemo da se učiti može svugde. Roditelji dobijaju priliku da iskažu svoj pozitivan stav prema domaćim zadacima i da prate napredak deteta,“ objašnjava on. Domaći zadatak je glavna veza između vas i obrazovanja vašeg deteta, dodaje Kuper.
Poenta domaćih zadataka nije da budu zabavni, toga i deca i roditelji moraju biti svesni. Zbog toga roditelji moraju pružiti podršku, ali nikako ne smeju raditi zadatke umesto dece.
Kako podstaći dete da uspešnije radi domaće zadatke:
Budite organizator. Pobrinite se da dete ima tiho i dobro osvetljeno mesto sa svim potrebnim priborom.
Budite motivator. Domaći zadatak vam je prilika da detetu govorite o tome koliko je škola važna. Stav koji vi iskažete je stav koji će dete usvojiti.
Budite uzor. Kada dete radi domaći, ne sedite pred televizorom. Ako ono čita, čitajte i svi nešto svoje. Ako radi matematiku, vi računajte svoje troškove. Deci pomaže ako vide da su veštine koje uvežbavaju iste one koje i vi kao odrasli praktikujete.
Budite nadzornik. Ako primetite da se nervira, predložite kratak odmor, ili pomozite, ali ne dajući gotove odgovore, već pokazujući detetu kako da pravilno uči.
Budite mentor. Nađite se detetu kad je potrebno i pustite ga na miru kad nije. Upravo je domaći zadatak prilika da se dete uči nezavisnosti.
„Domaći zadatak pokazuje deci da stvari koje uče u školi imaju primenu, i da celog života učimo,“ zakčljučuje Kuper.
Priredila: Jovana Papan
Izvor: Fatherly