Nekad su tinejdžeri mogli imati pravo na privatnost i pod time mislim da su imali prostoriju u kojoj su mogli pobeći od svet. Ali to je vreme i mesto davno nestalo.

Foto: Pixabay
Dragi roditelji tinejdžera, ja volim učenike. Poznavao sam ih na desetine hiljada. Radio sam s njima više od deset godina. Putovao sam s njima, smejao se s njima, tugovao s njima i molio se s njima.
Šetao sam njihovim hodnicima i sedeo u njihovim učionicama.
Volim da mislim da dobro poznajem njih i svet u kojem žive.
Mame i tate, ovde sam da vam kažem da im treba oduzeti pravo na privatnost – odmah!
Zamislite da vi (i tinejdžeri koji ovo čitaju) čujete to i pomislite: „Stvarno je ružno reći tako nešto!”
No, ne smeta mi da me nazovete diktatorom ako to znači da sam u pravu.
Nekad su tinejdžeri mogli imati pravo na privatnost i pod time mislim da su imali prostoriju u kojoj su mogli pobeći od sveta, u kojoj su mogli zatvoriti vrata, pustiti neku muziku, otvoriti svesku i zapisivati stvari koje su se događale u njihovim glavama.
Ali to je vreme i mesto davno nestalo.
Sad, kad tinejdžeri ušetaju u tu prostoriju i zatvore vrata, oni više nisu sami (zapravo, mnogi od njih nisu ni sposobni za samostalan život).
Sad, kad ušetaju u svoju sobu oni ne beže od sveta, oni ulaze u njega, i to u najopasnije, zastrašujuće i preteće delove sveta. Oni pozivaju taj svijet u svoj sveti, lični prostor.
Zahvaljujući svojim telefonima, tinejdžeri u nekoliko sekundi mogu da pristupe ljudima i mestima o kakvima su naši roditelji mogli imati samo noćne more.
Oni mogu otkriti svoje najintimnije tajne potpunim strancima.
Oni mogu da nabave drogu i oružje, pronađu pornografiju i gotove školske radove.
Oni mogu druge podsticati na samoubistvo.
Oni mogu biti nasilnici ili žrtve nasilja.
Oni se mogu kockati služeći se vašim kreditnim karticama.
Oni mogu kupovati i prodavati sve što možete zamisliti.
Oni mogu s drugima deliti fotografije svojih tela.
Oni mogu videti najnasilnije fotografije na svetu.
A sve je to zaštićeno šifrom.
Naime, svet se promenio, a promenila su se i pravila.
Tehnologija jednostavno prebrzo napreduje da bismo je olako mogli prepustiti učenicima.
Oni se ne mogu nositi s time.
Vi morate biti u tim opasnim vodama s njima, kao da su mala deca u burnom okeanu u kojem plivaju morski psi.
„Ali ja imam poverenja u svoju decu”, kažete vi.
Međutim, nije u tome problem.
Za roditelje se nikad ne radi o tome da ne veruju svojoj deci – problem je mnogo širi.
Barem je tako bilo s mojim roditeljima.
Dok sam bio tinejdžer, moji su roditelji poznavali moje prijatelje, znali su gde žive, ko su njihovi roditelji i koja su njihova uverenja. Oni su znali gde odlazimo, kako ćemo tamo doći i kad ćemo se vratiti. (svakako, bilo je tu privatnosti, ali to je bila informisana privatnost).
Na društvenim mrežama vaša deca verovatno imaju nekoliko stotina „prijatelja” koje zapravo uopšte ne poznaju, a koji imaju pristup vašoj deci. Želite li im zaista dati toliko privatnog vremena s toliko mnogo stranaca?
MAJKE I OČEVI, JEDNOSTAVNO REČENO: ako ste roditelj deteta mlađeg od 13 godina ili tinejdžera i nemate pristup svakoj poruci, svakom uređaju, svakoj šifri i svakoj stranici koju vaša deca posećuju, vi ih zapravo zanemarujete. Time i sami učestvujete u svemu što oni rade, vide i dožive.
U redu, možda ono što tinejdžeri ne bi trebalo da imaju ili s čime ne mogu da se nose nije privatnost već tehnološka privatnost.
Da li im je potrebno i zaslužuju li tinejdžeri mesto za sebe?
Apsolutno.
Dopustite im da pobegnu od sveta. Dopustite im da se zatvore u svoje sobe, da pojačaju muziku, zgrabe svesku i zapišu svoje misli.
Ali ako „sveska” nema papire nego baterije – nabavite šifru
Izvor: todaysmama.com / Zelena učionica
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: RODITELJSTVO
Šok kada deca shvate da je ceo njihov život već onlajn
Skoro četvrtina dece započinje svoj digitalni život kada roditelji aplouduju svoj ultrazvuk na internetu, prema studiji kompanije AVG. Istraživanje je takođe pokazalo da 92 procenata beba mlađih od dve godine...
On nije razmažen, niti je nevaspitan – mi samo vodimo bitke o kojima vi ni ne sanjate
Da, ja sam mama tog prelepog „razmaženog“ dečaka, koji se često na javnom mestu ponaša „nedolično“: baca se po podu, vrišti, razbacuje stvari oko sebe, udara svoju mamu i čupa...
Naučiću ja vas da nije vaše du** najvažnije!
Autor: Sandra Todorović Jbte Ovo je onaj period u godini kada pažljivo prolazim ispod stabala kestena koji odbacuju svoje vešto osmišljene buzdovančiće koji se raspuknu i ostave za sobom ono...
Ovo je 10 sigurnih pokazatelja da ste dobro vaspitani
1. Znate da je strpljenje vrlina. Ne morate sve da dobijete odmah i sada. Svesni ste koliko je uzrečica ''strpljen – spasen'' istinita. Odrasli, koje roditelji nisu učili strpljenju, u...
Nema komentara.