Roditelji, OPREZ! – temperatura u parkiranom automobilu na suncu raste velikom brzinom

Roditelji ne bi smeli da bez nadzora ostavljaju decu u parkiranom automobilu koji je na suncu čak ni sa otvorenim prozorom ili klima uređajem

Većina roditelja zna da nije bezbedno ostaviti dete bez nadzora u automobilu, ali nisu svesni koliko je velika verovatnoća da deca budu žrtve visokih temperatura u vozilima. Dovolјno je da ih ostavite samo na par minuta da nešto obavite, a da za to vreme – naročito ukoliko ste parkirani na suncu, temperatura u kolima značajno poraste.

Istraživanja su pokazala da i tokom relativno svežih, ali sunčanih dana, temperatura u zatvorenom vozilu može dostići visinu opasnu po život. Zabeleženi su slučajevi kada su deca u vozilima koja su stajala na suncu stradala od toplotnog udara i pri spolјnoj temperaturi od 17⁰C!

Pri spolјašnjoj temperaturi od 27⁰C, što odgovara srednjoj maksimalnoj temperaturi vazduha u našim gradovima u toku najtoplijih letnjih meseci, temperatura u unutrašnjosti vozila za veoma kratko vreme može dostići čak 55 ⁰C!

KOLIKO BRZO RASTE TEMPERATURA U VOZILIMA?

Foto: Prinscreen Halo beba

Postoje slučajevi kada roditelji svesno potcenjuju rizike i ostavljaju mališana bez nadzora u kolima, međutim većina incidenata se dešava kada roditelji ili staratelji nesvesno ostave dete u vozilu. Neki od najčešćih razloga za nenamerno ostavljanje deteta u autu su promene u rutini, pogrešna komunikacija i nedostatak sna. Dešava se da zbog mnogobrojnih obaveza roditelјi slučajno decu zaborave u kolima, naročito ukoliko su ona mirna ili spavaju. Drugim rečima, to je nešto što se svakom može dogoditi.

Imajte na umu da su deca jako osetlјiva na vrućinu, da se ona brzo zagrevaju, tri do pet puta brže od odraslih osoba, a telesna temperatura od 41,6 stepeni kod deteta može biti fatalna!

Znaci i simptomi toplotnog udara kod dece – evo kako da prepoznate problem

Pre pojave karakterističnih simptoma toplotnog udara, kod deteta se često uočavaju znaci i simptomi toplotne iscrpljenosti – glavobolja, vrtoglavica, mučnina, zujanje u ušima. Glavni simptom toplotnog udara je nagli porast telesne temperature i preko 40°C, koji nastaje usled brzog i prekomernog zagrevanja tela, na preko 40°C.

Na toplotni udar ukazuju sledeći znaci i simptomi:

intenzivna uznemirenost i glasan plač nakon kojih sledi umor i pospanost,
izostanak znojenja,
odbijanje unosa tečnosti,
grčevi u stomaku i mišićima,
povraćanje,
ubrzano disanje i puls,
jako visoka telesna temperatura,
gubitak svesti,
zažarena i suva koža ruku i nogu, i crvenilo kože lica

Može se javiti i jaka glavobolja i dijareja. Kod starije dece uoočava se i konfuznost (zbunjenost I nejasan govor).

Kod novorođenčeta/ odojčeta uočava se uvlačenje mekog dela na glavi (fontanela). Po premeštanju novorođenčeta/odojčeta u hlad ekstremiteti naglo postaju hladni i nastaje drhtavica.

KAKO BISTE SPREČILI POSLEDICE BORAVKA DECE U VRELIM VOZILIMA…
DECU NIKADA NEMOJTE OSTAVLJATI SAMU, BEZ NADZORA, U VOZILIMA, ČAK NI U HLADU, SA DELIMIČNO OTVORENIM PROZORIMA ILI UKLJUČEINM KLIMA UREĐAJEM!

Pre izlaska iz vozila uvek proverite zadnja sedišta!

Ako vozite dete, naročito ako to nije deo vaše dnevne rutine, stavite nešto što vam je neophodno na zadnje sedište kada izlazite iz automobila (torbu, mobilni, laptop..)

Ukoliko neko drugi vozi vaše dete, pozovite ga i proverite da li je dete stiglo bezbedno na odredište.

Čuvajte ključeve i daljinske upravljače od kola van domašaja dece i naučite vašu decu da kola nisu mesto za igru!

Vodite računa da vrata i prtljažnik vašeg automobila uvek budu zaklјučani!

Ako ne možete da ponađete dete koje se igralo u dvorištu odmah proverite automobil i prtljažnik.

UKOLIKO PRIMETITE DETE SAMO U VOZILU, REAGUJTE!

Pitajte nekoga u okruženju (prolaznik, čuvar, zaposleni u prodavnici i sl.) da li je video i da li može da locira roditelje/staratelje.

Pozovite policiju i sledite njihove instrukcije.

Ukoliko je dete svesno i komunikativno – ostanite sa detetom do dolaska staratelja ili pomoći.

Ukoliko je dete uznemireno ili vam se čini da mu nije dobro, izvucite dete iz vozila što je pre moguće, pozovite htnu pomoć i pokušajte da rashladite dete.

Foto: Freepik Nikad ne ostavljajte dete samo u autu bez nadzora

Šta uraditi u slučaju toplotnog udara kod dece?

Kod sumnje na toplotni udar ODMAH POZVATI HITNU POMOĆ!

Dok stručna pomoć ne stigne:

Dete odmah sklonite u hladovinu (ako je moguće smestite ga u adekvatno klimatizovan ili zamračen i dobro provetren proctor).
Raskomotite ga – skinite mu svu suvišnu odeću.
Ponudite mu tečnost – najbolje vodu, ukoliko stanje to dozvoljava.
Dete umite ili istuširajte mlakom vodom ili ga izložite strujanju vazduha (rashlađivanje ventilatorom)
Na glavu mu stavite hladne obloge.

NAPOMENA: Imajte u vidu da je i nekoliko nedelja nakon oporavka od toplotnog udara dete osetljivo na visoke temperature, pa se savetuje boravak u rashlađenim prostorijama i smanjena fizička aktivnost.

Budite oprezni i sa ljubimicima

Ljubimce nikada nemojte ostavlјati u vozilu bez nadzora kada je spolјna temperatura iznad 21⁰ C, pa čak ni u hladu ili sa spuštenim prozorom. Imajte na umu da psi i mačke ne mogu da se znoje kao lјudi i da oni svoju telesnu temperaturu snižavaju dahtanjem, koje nije efikasno u uslovima kada je vazduh u kolima vreo!

Izvor: Halo beba

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Kako li je toj MAJCI?

Galamili, vikali, plakali, ćutali, opet ćemo – na posao, do pekare po kiflu i jogurt, u školu na pismeni iz matematike, na ispit, na letovanje, na trening, planinarenje… opet ćemo da mesimo, da idemo u pozorište, na utakmicu, u nabavku…

Tragedija u Novom Sadu: Kako pomoći deci u krizi

Neka deca su nastradala, neka su izgubila svoju braću, sestre, komšije, prijatelje. Važno je da budemo tu za njih, da ih vidimo, osetimo, čujemo i podržimo.

Dario Rosi: Zaustavimo ih opravdanom ljutnjom. Ako nas uvuku u mržnju pobedili su nas.

Decenijsko pujdanje izazvalo je epidemiju mržnje, nužnu reakciju ovih drugih i zamaglilo granicu između subjekta i objekta

Neka se jednom shvati da je laž zločin, a okretanje glave prevara sopstvene dece, jer kada jednom odćutimo, izbrisali smo im budućnost

Treba jednom da prestanemo biti saučesnici u zločinima, malim i velikim, lokalnim i nacionalnim, jer to jesmo. Ćutanje je isto što i zločin. Piše: Biljana Vasić

Čime plaćamo „Votsap“ i druge besplatne aplikacije

To je stara priča – ako ste vi korisnik nečega i ne plaćate ništa, onda je velika verovatnoća da ste vi proizvod.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img