Šest dana u nedelji, od 17 do 20 časova, broj 0800 007 000 dostupan je za pitanja, savete i pomoć roditeljima da bolje razumeju izazove odrastanja i lakše reše probleme sa kojima se suočavaju njihova deca. Javljaju se roditelji iz cele Srbije. Za tri sata, koliko je otvorena ta telefonska linija, stručnjaci u proseku obave desetak razgovora. Roditeljska linija ne radi samo ponedeljkom.
Problemi su mnogi a roditelji često imaju dilemu da li ih rešavaju na pravi način. Najčešće zovu majke, ali i očevi, bake i deke. Ima, međutim, situacija kada samo savet stučnjaka nije dovoljan.
„Ako se proceni od strane profesionalaca da je neophodno uputiti na terapijski rad onda ih upućujemo. Ono što je možda najozbiljnije u problematici to je kao i u životu gubitak. Imali smo slučaj kada se baka javila koja je izgubila sina i ima problem sa unukom“, kaže psihološkinja Mirjana Marković.
Kako da odaberu pravu školu za svoje dete, da li se iza loših ocena dojučerašnjeg odlikaša kriju ozbiljni problemi, neka su od pitanja. Zovu i kada postoji ozbiljan problem sa drogom, zavisnošću, agresivnošću.
„Nisu svi roditelji stručnjaci, psiholozi, pedagozi, eksperti i ne treba da budu. To nimalo ne umanjuje kvalitet roditelja. Nama je važno da odgovorimo na svaki poziv jer svaki poziv znači da je roditelj zainteresovan za probleme koje njegovo dete ima“, kaže rukovodilac Roditeljske linije Željka Burgund.
Roditeljska linija postoji u mnogim zemljama i, kažu u UNICEF-u, saveti stručnjaka doprineli su da mnogi roditelji budu bolji u svojoj ulozi.
„Ono što su naša istraživanja pokazala to je da roditelji u Srbiji žele veću količinu savetodavne podrške od strane države, da imaju gde da se konsultuju kad imaju određen problem ili izazov sa svojim detetom“, kaže rukovodilac programa za zaštitu dece u UNICEF-u Ketlin Brašić.
Razlozi zbog kojih roditelji zovu broj 0800 007 000 može da bude dobar putokaz nadležnima kakve usluge podrške porodici treba da razvijaju u zajednici.
Pripremila Suzana Duka
Izvor: RTS