Saveti lekara: Evo kako se rešiti suvišnih dlačica po telu

Načina za rešavanje suvišnih dlačica je puno, počevši od upotrebe brijača, krema i voskova za depilaciju, pa do trajnijih načina u vidu laserskih tretmana koji rešavaju problematiku na duže staze

Većina žena se u nekom period života našla u situaciji da mora da se izbori sa suvišnim dlačicama na svom telu. Bilo da je u pitanju prvo brijanje ili prva depilacija – neretko je problematično ono pitanje kada započeti sa svim tim stvarima. Kao mame, često nas iznenadi pitanje ćerki , kao i komentari kako njihove drugarice već odavno koriste brijače, ali i mi, same, imamo probleme sa iritacijama kože, uraslim dlačicama i čestim i bezuspešnim izbrijavanjima kako bismo postigli glatku i blistavu kožu. Da li je neko našao univerzalno rešenje?

Kada govorimo o dlačicama, moramo znati da se one nalaze na telu od samog rođenja i da je njihova uloga mnogostruka, kao i da one imaju svoje faze rasta i razvoja, te da dlačice u detinjstvu nisu iste kao one koje nastaju u pubertetu i održavaju se u odraslom životnom dobu. Sam pubertet prate promene na nivou hormona koji podstaknu terminalne dlačice da se stvaraju na određenim delovima tela. To su normalna dešavanja kako kod osoba muškog, tako i kod osoba ženskog pola.

Naše posmatranje dlačica je isključivo u estetsko – kozmetskom smislu, jer bujna kosa i glatka koža predstavljaju trend koji svi težimo da dostignemo, te otuda potreba o traženju najboljih opcija za uklanjanje dlačica sa tela i postizanja guste, bujne i jake kose.

Kako se rešiti suvišnih dlačica – Saveti

Načina za rešavanje suvišnih dlačica je puno, počevši od upotrebe brijača, krema i voskova za depilaciju, pa do trajnijih načina u vidu laserskih tretmana koji rešavaju problematiku na duže staze. Naravno, odabir zavisi od više faktora: osetljivostI kože, broja naših godina, da li se bavimo nekim sportom…

Devojčice koje su aktivne u različitim sportovima, ranije kreću da se interesuju za procedure rešavanja dlačica zbog suvišnog znojenja i dodanih iritacija. Kada se započne sa brijanjem ili depilacijom sledi potreba za dodatnom hidratacijom kože te je potrebno nanositi kreme koje imaju ulogu regeneracije kože i smirivanja upalnih procesa koji se javljaju kao odgovor kože na različite materije iz krema i voskova za depilaciju. Često se mame interesuju za procedure trajne, laserske epilacije za devojčice koje su još u pubertetu. Ono što je od velike važnosti kada govorimo o laserskoj epilaciji da se odabere medicinski laser koji ciljano uništava samo folikul dlake i koji je bezbedan za okolnu kožu. Krajnji rezultat neće biti zadovoljavajuć kod osoba u pubertetu i onih koji imaju neku vrstu hormonskog dizbalansa.

Foto: Freepik

Da li su dlačice nekad simptom oboljenja?

 

Neretko se dešava pojava dlačica terminalnog tipa kod osoba ženskog pola na mestima gde se inače one ne nalaze – na regiji lica, stomaka, leđa… To nam često ukazuje na postojanje hormonskog oboljenja, najčešće u sklopu sindroma policističnih jajnika, gde je potrebno obratiti se lekaru radi dalje dijagnostike i eventualnog uključivanja terapije. Iako genetika ima veliki udeo u pojavi dlačica kod žena nakon 50. godine života, promene koje se dešavaju u periodu klimaksa mogu da dovedu do pojave dlačica na regiji nausnica ili brade.

Zašto nam dlačice toliko smetaju?

 

U savremenom svetu – trend je sve. Pratiti ga, ponekad nije loše, ali mora se vladati informacijama kako ne bismo stvorili dodatnu problematiku na koži koju moramo da rešavamo. Ukoliko može da se nađe način da se izbegne oštećenje kože agresivnim sredstvima treba težiti ka tome. Ne postoji univerzalni način koji odgovara svima. Za nekoga je brijač najbolja opcije, nekome je trajna redukcija suvišnih dlačica laserskom epilacijom jedini spas. U svakom slučaju, informišite se kod stručnjaka , obratite se lekaru ukoliko imate sumnju na neki hormonski dizbalans i slušajte svoje telo i kožu jer je to uvek prava opcija.

Autor: dr Srna Božić

Izvor: Detinjarije.com

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Puno današnjih problema je nastalo u detinjstvu – prof. dr. sc. Jasna Bajraktarević

Koliko neki osećaji koji su nastali još u detinjstvu mogu da utiču na naš odrasli život?

Da li je u redu da čitate poruke svoje dece?

Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan „da“ ili „ne“. Starost, okolnosti i drugi faktori značajno utiču na donošenje ove odluke.

Plata za „baka servis“ – da li je to dobar način da se pomogne roditeljima?

U Švedskoj je donet Zakon prema kom će roditelji moći da deo svog plaćenog odsustva sa posla zbog deteta prenesu na drugo lice, čime bi bake i deke mogli da dobiju "platu" za čuvanje unuka

Nađite još 16 sati u danu da se izglačate i ne strašite svijet tim vašim potrebama, draga gospođo

Nisi baš najbolje društvo socijalnim radnicama. Tvoj bivši muž je stigao na vrijeme. Divanio je. Nije ni ljut ni ogorčen nije uplašen... Ne treperi kao ti.

Dopis Ministarstva školama koje su štrajkovale: „Zabranjeno je obaveštavati roditelje da deca ne dolaze u školu i pozivati ih na proteste“

Ministarstvo prosvete uputilo je Dopis direktorima srednjih i osnovnih škola u Srbiji, a u vezi sa obustavom rada do koje je, prema rečima ministarke, došlo u oko 35% škola u Srbiji.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img