Mnogo je načina da učestvujete u obrazovanju svog deteta, ali zapamtite: nikada ne dajte gotove odgovore lako!

Piše: Snežana Golić, pedagog
Svesni da vreme ne možemo da vratimo ukoliko pogrešimo, stvara se priličan pritisak kod većine roditelja prilikom doziranja roditeljskog angažovanja oko školskih obaveza.
U školu kreće malo biće koje je do juče bilo opštehvaljeno ukoliko je spavalo, jelo i nije se svađalo sa okolinom, i koje je ponekad popunjavalo radne listove. Očekivanja rastu u nepoznatom smeru, hiljadu pitanja i sati sedenja utrčali su u njihov život naglo. Sem šarene torbe i pernice na tri sprata, većina novosti ne spada u najzabavniji provod. Takmičarski duh pojedinih roditelja prvaka neumoljivo raste i prava je prilika da predstave slova kao kompjuterska. Možda će vas to opteretiti, ali ne dajte se prevariti. Korelacija između uspeha u prvom razredu i u životu apsolutno ne postoji. Setite se toga svaki put kada osetite strah ili da vas obuzima nestrpljenje. Ali odnos prema saznanju, školi, autoritetima i svojim obavezama itekako utiču. Dakle, skoncentrišite se na proces i pristup, a manje na rezultat. Napredak neće izostati, ali brzina će biti u skladu sa mogućnostima deteta koje MORA imati i slobodno vreme za igru, odmor, druženje.
Skoncentrišite se na proces i pristup , a manje na rezultat. Napredak neće izostati, ali brzina će biti u skladu sa mogućnostima deteta koje MORA imati i slobodno vreme za igru, odmor, druženje.
Naći balans i što spontanije organizovati vreme je deo u kom će vaša uloga biti izuzetno važna. Ukoliko u toj organizaciji veći deo dana dete uči i vežba, pa nema slobodno vreme i to je neophodno za savladavanje gradiva, negde postoji problem. Obično je to pristup gradivu koje dete ne razume. Na primer, tri ista zadatka uvek iznova rešava sporo i uz pomoć. Tada je vreme za sugestije pre svega učitelja, a možda i pedagoga ili psihologa. To najčešće ne znači da dete ima kognitivnih problema, već u najvećem broju slučajeva da su neki pojmovi detetu ostali nejasni, gradivo usvaja „napamet“ (i slični rešivi problemi).
Da biste na najbolji način pomogli detetu, potrebno je da prilično dobro poznajete i realno sagledate mogućnosti svog deteta. Zaboravite drugu decu i sagledajte svoje bez poređenja i ličnih ambicija. Ako preskačete stepenice, bićete nestabilni.
Da biste na najbolji način pomogli detetu, potrebno je da prilično dobro poznajete i realno sagledate mogućnosti svog deteta.
Na samom početku prvog razreda, u septembru, računajte da ste u školu krenuli i vi, jer je vreme da upoznate novu stranu vašeg deteta. Pratite zahteve koji se stavljaju pred vaše zbunjeno i umorno dete i pobrinite se da ne naiđe na nepremostive tvrđave. Tu ste za dete, ali oprezno. Ispratite da li uočava linije i kockice i da li shvata čemu služe. Mnoga dečica će preskakati strane, a svesku svaki put okrenuti na drugu stranu. Pomozite im da pravilno koriste školski pribor. Prvih mesec dana pratite viber grupe ili na drugi način budite u kontaktu sa ostalim roditeljima kako biste mogli da proverite u kojoj meri je vaše dete skoncentrisano i da li pamti. Kada shvatite da je dete zaboravilo, primenite sledeći savet i dobro ga zapamtite jer će vam trebati do kraja školovanja vašeg deteta: nikada, ali nikada ne dajte deci gotove odgovore. Ukoliko se uključujete , svoju pomoć pružite navođenjem na odgovor i motivacijom na razmišljanje. Tu leži ključ samostalnosti.
Nikada, ali nikada ne dajte deci gotove odgovore. Ukoliko se uključujete, svoju pomoć pružite navođenjem na odgovor i motivacijom na razmišljanje. Tu leži ključ samostalnosti.
Volim primere:
Od prijateljice čije je dete u razredu sa vašim ste čuli da iz srpskog imaju domaći zadatak i da za čas likovnog treba da ponesu plastelin.
Vi: Koje obaveze imaš za sutra?
Dete: Nemam ništa.
Vi: Pogledajmo koje časove imaš, pa razmisli još jednom.
Dete: Pogleda (obavezno). Nemam ništa. Pitaj nekoga.
Vi: To su tvoje obaveze i jako je važno da pamtiš sam/a. Hajde da pogledamo zajedno. Pokaži mi šta ste radili, pokušaj da se setiš…
Pokušaji traju minimum 15-20 minuta i dete za to vreme konstantno motivišete da razmišlja o tome pitanjima. Vrlo brzo dete će shvatiti da je lakše zapamtiti na času. Kupite male stikere koje će lepiti na stranu gde je domaći, zaokruživanje ili mu predstavite neku sličnu taktiku za obeležavanje.
Ukoliko se ne seti napravite se da ste poverovali i pustite dete da ode bez domaćeg. Na individualnom razgovoru upoznajte učitelja sa svojim stavom i kažite da ste tu za dete ukoliko učitelj proceni da mu u bilo čemu treba pomoć i podrška, ali da ćete za početak pokušati da odgovornost prebacite na dete. Drugi , treći… deseti put – neka motivacija deteta da se seti bude sve duža. Ponekad otkijte detetu da samo imate informaciju da postoji domaći zadatak, ali ne znate šta. Ponekad ga potpuno dovedite do rešenja… Sve kombinacije pokušaja su dobre, jer zahtevaju aktivno mišljenje deteta. Jedino loše je:
Vi: Na viber grupi piše na strani broj 5. zadatak 3. i za likovno ponesi plastelin.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Nekada detetu strahovi služe samo za to da zna da je neko tu
U jednom od stanova u kome su živeli nad njenim krevetom je visila polica. Stara i napukla, visila je na dva iskrivljena eksera, prilično izvučena iz zida. Svake noći bi...
Niko nije dužan da za tebe bude najbolje moguće dete kako bi ti bila najbolja moguća mama
Niko ti nije dužan da bude bolji roditelj za tebe nego što ume, da zna uvek šta radi, da nikada nije zbunjen, da ima odgovore na sva pitanja koja tebe...
Zapadni svet precenjuje važnost majke za razvoj deteta
„Mama je najbolja!“ Takva parola mogla se videti u rukama zrelih muškaraca na fudbalskom stadionu. Veza između deteta i majke smatra se posebnom osnovom u razvoju čoveka, jer ona pomaže...
Pedagog Snežana Golić: Kakvog biste dečaka naručili?
Piše: Snežana Golić, pedagog "On je dobar dečak" - mislim da postoji više tumačenja ove rečenice, nego vrsta zelene salate. Dok mi, odrasli, pregovaramo šta bi ta rečenica trebalo...
Nema komentara.