Saveti psihologa: Kako pomoći detetu da prevaziđe strah od ulaska u more

Vreme je godišnjih odmora i svi se raduju kupanju i igrama u moru. Međutim ima dece koja ne samo da ne vole da se kupaju nego se panično boje mora i brčkanja. Pročitajte savete psihologa kako da pomognete svom detetu da prevaziđe taj strah.

Strah od ulaska u more je razvojno normalan

Kako objašnjava psiholog Jelena Klopotan, strah od mora je razvojno normalan i najčešće se javlja oko druge godine.

„Strah od vode posebno je izražen kod velikih površina, mora ili velikih bazena, jer nema jasnih granica, što je deci zastrašujuće. Deca se u tom uzrastu boje svega neočekivanog, pa je dobro unapred ih pripremiti. Ne treba ih naglo spuštati u vodu jer tako gube kontakt sa tlom, što može izazvati osećaj straha i panike. Ponekad se strah od vode može pojaviti i nakon nekih nelagodnih iskustava, na primer ako se oklizne i padne u vodi ili ako im uđe voda ili spaunica u oči – pojašnjava Klopotan.

- Advertisement -

Loša iskustva

Neka deca se boje vode zbog prethodnog lošeg iskustva, ako ih je neko prenaglo stavio u prehladno more ili ih je zapljusnuo talas. Uzroci straha su raznovrsni. Ali stručnjaci su u jednom složni, ako se dete panično boji mora nikako ih ne terajte sa idejom da će se navići – jer neće.

„Umesto stavljanja u more na silu, treba ih pokušati na neki način kroz igru pridobiti da se zainteresiraju, a onda im pokazati kroz smeh neke zgodne igračke za plažu, naučiti ih da je more jedna velika igraonica i da se ničeg ne treba bojati. Dobro je kad je više dece na plaži pa zajedno grade kule u pesku ili puštaju brodiće. Lakše će sami spontano krenuti u more kad vide jedni druge” pojašnjava pedijatar dr Džovana Armano.

I psiholog Klopotan naglašava kako je veoma važno, kad se dete boji vode ili ulaska u more, da roditelji ostanu smireni i pozitivni jer uznemirenost odraslih jača dečiji strah i osećaj nesigurnosti.

Ništa na silu

„Dete je bolje postupno izlagati ulasku u more. Igrajte se u plićaku ili pored na plaži, lagano ga polivajte i podstičite i podržavajte u onome što ono samo želi i kad želi da radi“, kaže Klopotan.

Grubo guranje u vodu ili teranje na silu nije dobro jer će se dete samo još više prestrašiti. Neku decu treba ostaviti neko vreme da posmatraju. Mnoga se sama spontano odluče na ulazak u more kad vide da nema opasnosti.

Naravno, ističe Klopotan, treba voditi računa da je more prijatne temperature, da je dete sigurno i zaštićeno da ne potone (stavite mu šlauf ili mišiće), da se drži iznad nivoa vode koja bi mu mogla ući u usta, nos ili oči, što je vrlo neprijatno i može uplašiti dete.

- Advertisement -

„Dobro bi bilo da dete koje se boji ne ide u more kad su veliki talasi. Što se dete ranije dovede u tu situaciju, manja je verovatnoća da će se u kasnije bojati“, rekla je dr. Armano dodavši kako je plivanje zdravo i kako deca što pre treba da počnu sa njim, a godišnji odmor idealna je prilika da dete upozna more i da cela porodica opušteno uživa u letnim radostima.

 

Izvor: 24sata.hr

spot_img

Najnovije

Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom: Višak hromozoma ali i ljubavi

Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom obeležava se od 2012. godine svakog 21. marta

SVETSKI DAN ŠUMA – dan kad slavimo pluća naše planete

Ovogodišnja poruka glasi: „Šume i zdravlje“ – jer zdrave šume znače zdrav život za ljude i celu planetu

Danas je Svetski dan poezije – praznik reči, emocija i umetnosti izraza

Poezija nije samo umetnost lepih reči. Ona ima moć da nas vrati sebi, da nas spoji s drugima, da nas uteši, probudi i inspiriše.

10 kućnih aktivnosti za razvoj fine motorike kod dece uzrasta 3-7 godina

Razvoj fine motorike je važan korak ka samostalnosti i pripremi za školske veštine poput pisanja. Najbolje od svega – ove aktivnosti su zabavne, podstiču kreativnost i omogućavaju kvalitetno vreme provedeno zajedno sa detetom.

Ministarstvo prosvete: Isplata sredstava za pokriće 50 odsto školarine do 30. aprila, ostatak do 30. septembra

Ministarstvo prosvete saopštilo je da će, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, isplata sredstava za pokriće 50 odsto plaćene školarine u školskoj 2024/2025. godini biti izvršena preko studentske kartice, na račun koji je otvoren uz studentsku karticu, najkasnije do 30. aprila za deo školarine plaćen do 28. februara, odnosno do 30. septembra za preostali iznos plaćene školarine.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img