Ko bolje od spasilaca zna koje sve opasnosti vrebaju decu na bazenu? Jedan spasilac sa pet godina iskustva napravio je za američki Hafington post listu najvažnijih uslova za bezbedan dečji dan na bazenu:
1.) Spasioci nisu bebi-siterke. Ne možete očekivati da pored punog bazena kupača paze samo na vaše dete.
2.) Mažite se zaštitnom kremom, čak i kad je oblačno. Svake godine, spasioci se nagledaju opekotina na ljudima koji ne mogu da se načude kako se to desilo.
3.) Kada vam spasioci kažu da vaše dete nije sposobno za nešto, to nije uvreda. Jednostavno, njihovo iskusno oko odlično može da proceni koje dete je dovoljno siguran plivač da ide u dublji deo bazena.
4.) Spasioci ne donose pravila već ih samo sprovode. Nemojte se svađati s njima kad vam brane da bacate svoju decu u bazen. Time učite decu da ignorišu savete spasilaca.
5.) Vodite računa o odmaranju, deca se brzo izmore plivajući i igrajući se u vodi. Treba ih slati na peškir da se odmaraju.
6.) Razlog zbog kog spasioce ne mrzi da na stotine puta dnevno opominju decu koja trče, je što su videli mnogo povreda i razbijenih glava dece koja su se tako okliznula.
7.) Razgovarajte sa decom pre odlaska na bazen. Objasnite im šta je dozvoljeno a šta nije. Naglasite im da moraju da slušaju spasioca.
8.) Uvek treba da znate gde vam se dete na bazenu nalazi i zahtevajte od njega da vas obaveštava o svom kretanju.
9.) Nadzirite ih koliko god možete, to je najbolji način da budu bezbedna. Nemojte gledati u knjigu ili telefon, jer čuvari najbolje znaju da je potreban samo trenutak da se vaše dete uspentra na skakaonicu ili uskoči u najdublji deo bazena.
10.) Verujte spasiocima kada vam kažu da dete neplivač ne sme u duboku vodu čak ni sa mišićima. Oni detetu daju lažnu sigurnost, a spasioci su mnogo puta videli da se mišići izduvaju, skliznu s ruke ili naprosto puknu.
Priredila: Jovana Papan