Neki statistički podaci su poražavajući. Na primer, u Švajcarskoj oko 50% od sklopljenih brakova završi se razvodom, a većina od njih su oni među mladim bračnim parovima – čak 70% u proseku traju 3-8 godina.Nedavno sam želela da stupim u kontakt sa prijateljicom sa kojom sam delila mnoge lepe trenutke. Saznala sam da se razvela, što me je vrlo iznenadilo. Bila je to velika ljubav, i ja se sada pitam: zar je moguće da je tako brzo iščezla? Isto tako, suprug i ja smo planirali da posetimo prijatelje koji su se preselili. U međuvremenu, moj suprug je slučajno sreo tog prijatelja i saznao da je on kod roditelja, a žena i ćerka u iznajmljenom stanu. U toku je bila njihova brakorazvodna parnica.
Šta je uzrok ovom poražavajućem stanju?
Analizirajući brakove za koje se smatra da su uspešni, može se zaključiti da su se, između ostalog, odlikovali dobrom komunikacijom između bračnih drugova. Za tople i prisne odnose bračnog para nije potrebno samo vreme, već ulaganje napora da se to vreme ispuni na što kreativniji način da bi se ovladalo veštinom uspešne komunikacije, odnosno razmene misli i osećanja.
Razmotrićemo sada sedam temeljnih načela za uspešnu komunikaciju u braku.
1. AKTIVNO SLUŠAJTE!
Pomozite svom partneru da se otvori. Stimulišite ga nekim pitanjem. Nastojte da sagledate i potpuno razumete ono što partner želi da vam kaže.
2. GOVORITE!
Govorite! To je ključno za uspešnu komunikaciju u braku. Pođite od toga da vaš partner ne zna šta vi mislite i osećate, a želite da to podelite sa njim. Nemojte misliti da se sve može pročitati iz pogleda, sa podignutih obrva, s namrgođenog lica ili prolivenih suza. Znajte da će vaš partner sigurno znati šta mislite i osećate samo ako mu to kažete!
Moje iskustvo u braku govori da to nije uvek tako lako, ali vredi. Istina je, razgovor ponekad traje dugo, ali bolji je dug razgovor nego kratka svađa!