Elem, gomila kalcijuma, gvožđa, magnezijuma, vlakna, proteina… sve sirovo, a ukusno. Štrudla ljudi! To jest štRAWdla.
Piše: BILJANA ERČIĆ, Eva i ja
Na nedavno održanom festivalu „Kuhinje sveta“, među raznovrsnim izlagačima iz Srbije i sveta, u segmentu veoma zdrave dosta pažnje posetilaca izazvao je i Igor Jakšić. To i ne treba da čudi, jer je na svom štandu imao zdrava sirova jela i napitke, poput: kafe od žira, sirove štrudle, palačinki od banane i lana, zdravog čokoladnog namaza od kakaa i urmi…
Divni mirisi i ukusi, samo presni recepti – Igor je uzeo samo najbolje što nam je priroda dala! A mi smo poželeli da uzmemo „tajnu“, Igorov recept za njegovu omiljenu štrudlu!
Istorija jedne štrudle
„Vojvođanski deo mene, a i onaj testaroški uvek je raskolačenih očiju, nekad i sa suzom radosnicom dočekivao maminu štrudlu s makom. Ovo “s makom” čitajte “s makom i uvek nekom jufkicom iznenađenja, tipa orasi ili marmelada”. Suza tuge dolazila je dok čekamo da se ohladi…
Sve do skoro, ta ljubav, kroz prizmu sirove hrane, bila je zapostavljena iz zablude da se mak ne jede sirov. I onda otkrovenje na jednom festivalu: „Kuglice s makom? Mak, kažeš, sirov?!?“ Posle grohotog, na uvo zlog smejanja uz trljanje šaka, pa male neprijatne tihe pauze jer me je devojka sa štanda malo zabrinjavajuće gledala, porazgovarali smo o njenom receptu štrudle koji je bio baza i inspiracija za moju. Ovom prilikom joj još jednom mnogo hvala, a ona će se prepoznati. Svakako mene, mak-manijaka kod njenog štanda, zaboraviti neće“ – ističe Igor Jakšić.
Elem, gomila kalcijuma, gvožđa, magnezijuma, vlakna, proteina… sve sirovo, a ukusno. Štrudla ljudi! To jest štRAWdla.
Recept za jednu jufku štrudle
Predlog je da duplirate dozu ako obožavate mak. Druga jufka može biti s orasima ili sirovim džemom koji ste napravili, s rogačem. Vreme spremanja: 30min (kad se uvežbate), a od aparata vam treba: multipraktik, blender, cediljka za citruse, oklagija i pek papir.
Kora (“testo”):
250 g susama,
100 g lanenog semena,
80 g kokosovog brašna,
250 g sveže urme i
sok ½ pomorandže – pola jedne ili malo više, da smesu “uhvati” secko.
Fil:
250 g maka ( ili oraha i rogača),
300 g svežih urmi,
sok od 1,5 pomorandže i
šolja suvog grožđa koje, ako želite možete potopiti u rum.
Kako se priprema kora?
Sameljite susam i lan u mlinu za kafu ili avanu. Aparat treba da bude skroz suv, da bi se lepo samlelo. Deo smese ubacite u multipraktik, dodajte urme i sok od pola pomorandže. Umutite smesu tako da se dobije jedna homogena masa. Trik je da ne bude previše vlažna. Ako je previše suva, ubacite još malo soka. Smesu iz secka sjedinite s ostatkom mlevenog lana i susama, dodajte kokosovo brašno i lepo umesite.
Princip je isti: ako je previše suvo, dodajte malo soka, a ako je previše tečno, dodajte kokosovo brašno. Smesa treba da je takva da je možete razvući oklagijom, a da se ne lepi.
“Testo” bacite na list pek papira (koristim onaj već isečeni pek papir, 38x42cm, to mi je mera za testo) i oklagijom ga ravnomerno razmažite. Oklagija može biti i tegla ili šta već cilindrično imate u kući, a preporuka je da to što koristite uvijete u streč foliju, kako se testo ne bi lepilo.
Sledi fil s makom
Razvukli ste testo, ponosni i umazani. Ili ste nagovorili klince da igrate “ko će bolje, ali prvo oni”. Sada fil. U secka ubacite urme, mak i sok pomorandže. Seckajte dok smesa ne postane skoro homogena. Videćete razliku u odnosu na početak. Gustina neka bude takva da možete špatulom glatko da ga razmažete po testu. Ako ste ljubitelj maka, preporučujem veću dozu za fil, da ostane i za “onako” ili ako pravite neku testeninu (bar neka bude veganska ako već pobegoste od sirovog).
Fil razmažite tako da ostavite po nekoliko centimetara s bočnih strana i 7 – 8cm na gornjoj ivici, a dole idete do kraja.
Važni završni detalji
Prvi “zalom” ili “srol” neka bude što manji. Uhvatite donju ivicu pek papira i samo presavijete najkraći deo koji možete. Odlepite papir s tog dela i nastavite da rolate dalje. U međuvremenu možete rukama popravljati oblik jufke dok rolate. Kada dođete blizu kraja, videćete zašto smo ostavili prazan deo – da bi lepo zatvorili jufku. Isto uradite i sa strane – pokupite i slepite krajeve blagim pritiskom. Nije ni “šljap” na odmet. Ako želite dodatno da je oblikujete, zavijte je u pek papir i izvajajte vašu savršenu jufku.
Prijatno!
Savet stručnjaka
Postoje dve opcije završetka. U lakšoj, jufku upakujte u pek papir ili streč-foliju i stavite koji sat u zamrzivač. U drugoj, jufka se stavlja u dehidrator na 5, 6 sati (na 42 stepena) kako bi dobila i koricu kao da je pečena. Dodatna preporuka je topla štrudla iz dehidratora uz hladno kokosovo ili bademovo mleko.“ Ako već pravite zdrave recepte, onda koristite i zdravije zamene za šećer, testa i hleb, namaze i slane i slatke…
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: RECEPTI
Jaja su esencijalna za zdrav rast dece: Isprobajte ovih pet recepata za zdravu užinu od jaja!
Jaja su jedan od najboljih izvora proteina, hranjivih materija i minerala, a naročito su važna u ishrani dece. Osim što su jednostavna za pripremu, jaja su takođe pristupačna i mogu...
Voćne kocke od pomoradže i meda za podizanje imuniteta
Servirajte deci vitamin C u zanimljivom obliku - napravite domaće voćne kocke od pomorandže i meda. Lako se pripremaju i jačaju imunitet vaše dece u zimskoj sezoni. Sastojci: 1 šolja...
Uživam da užinam: Gibanica sa heljdinim korama
Predstavljamo vam našu rubriku Uživam da užinam, u saradnji sa Danijelom Dakić, autorkom instagram profila Stefanova užina, koja svake nedelje deli sa nama kreativne predloge užina za mališane. Užina: - pita gibanica...
Paradajz za bebe i decu – Super hranljiva namirnica dolazi u sjajnim receptima!
Paradajz se obično ne preporučuje u bebinoj ishrani pre uzrasta od 10 do 12 meseci starosti. Razlog...
Nema komentara.