Naučnici su dugo verovali da bebe jedva da osećaju bol. Međutim, tokom poslednje decenije neuronaučnici su pouzdano utvrdili da su bebe možda čak i osetljivije na bol nego odrasli. Problem sa proučavanjem osećaja bola kod beba je što one nisu u stanju da kažu da li ih nešto boli i da li određene intervencije pomažu da se taj bol ublaži.
Zahvaljujući novoj tehnici skeniranja mozga, to se može promeniti. Naučnici su počeli da mapiraju područja za bol u mozgu beba i nadaju se da će uskoro moći da koriste elektroencefalograf (EEG) za praćenje nivoa bola kod beba.
Najpre su utvrdili kako izgleda obrazac promena u mozgu kada beba oseti bol, a zatim su pratili kako se moždana aktivnost menja kada se bebi da lokalni anestetik, objašnjava dr Kerolajn Hartli sa Katedre za pedijatriju pri univerzitetu Oksford.
Naučnici gaje nadu da bi ova metoda u budućnosti mogla da pomogne da se testira delotvornost različitih terapija protiv bola na bebe, naročito anestetika koji se primenjuju pri operacijama. Takođe, naučnike zanima i na koji način se može ublažiti bol koji bebe osećaju pri jednostavnim procedurama poput vađenja krvi.